Zenginler yoksullardan daha iyi uyuyor

doktor oneri

Amerikan United Press International’ın haberine göre, Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi’nde yaklaşık 160 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada, cinsiyet, genç olmak ve bekar olmanın da uykuyu olumsuz etkilediği tempit edildi.

Özellikle 40 ve 65 yaşları arasındaki kadınların yüzde 22’sinin, erkeklerin de yüzde 16’sının uyku sorunu bulunduğunu gösteren araştırmada, 18-24 yaşlarındakilerin daha yaşlı olanlardan daha fazla uyku sorunu olduğu ortaya çıktı.

Araştırmada, yılda 10 bin doların altında kazananların yüzde 26’sının, buna karşın yılda 75 bin dolar veya daha fazla kazananların sadece yüzde 8’inin uyku sorunu bulunduğu belirlendi. Deneklerden üniversite mezunu olanların liseyi bitirmeyenlerden daha iyi uyudukları tespit edilirken, işi olanların, emekli, işsiz veya öğrencilere oranla daha az uyku sorununa sahip oldukları görüldü.

Araştırmacılar, düşük sosyoekonomik statünün, depresyon, anksiyete, doyumsuzluk, düşük yaşam kalitesi ve motivasyon azlığı gibi rahatsızlıklara neden olabileceğini, bunun da uyku bozukluğuna yol açabileceğini, çalışma saatlerinin yüksekliği, değişken vardiya saatleri, aile bireylerinin talepleri, sağlık hizmetine sınırlı ulaşım ve işsizlik gibi faktörlerin de uykuyu olumsuz etkileyebileceğine işaret etti.

Araştırmada elde edilen bulgular, Seattle kentindeki 23. Yıllık Uyku Konferansı’nda sunuldu.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.