Zayıflar, şişmanlardan daha az yaşıyor

doktor oneri

Tohoku Üniversitesinden profesör Ichiro Tsuji yönetiminde Sağlık Bakanlığından bir ekip, Japonya’nın kuzeyindeki Miyagi bölgesinden 40-79 yaş arasındaki 50 bin kişiyi 12 yıl boyunca inceledi.

Vücut kütle endeksine göre dört grubun oluşturulduğu araştırma, 40 yaşında makul bir kilo fazlalığı bulunan insanların, çok zayıflara göre altı ila yedi yıl daha fazla yaşadığını, çok zayıfların yaşam süresinin obezlere göre de 5 yıl daha az olduğunu ortaya koydu.

Vücut kütle endeksi 25-30 olan kişiler hafif kilolu, 30’un üzeri şişman ve aşırı şişman olarak kabul ediliyor.

Tohoku Üniversitesinden profesör Shinichi Kuriyama, zayıf insanların daha yüksek risk taşıdığını keşfettiklerini belirterek, zayıfların yaşam süresinin daha az olmasının başlıca nedenlerinin, zatürre gibi hastalıklara karşı daha dayanıksız olmaları ve damarlarının dayanıksızlığına bağlı olduğunu kaydetti.

Kuriyama, “ancak insanlara istedikleri kadar yemelerini tavsiye etmediğini” söyleyerek, “zayıfların normal bir kiloya ulaşmalarının tercih edileceğini, diğerlerinin de daha fazla kilo almalarının arzu edilir bir durum olmadığı düşüncesini taşıdıklarını” belirtti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.