Zayıflamak, uyku apnesi riskini azaltabilir

Finlandiya’da bilim adamları, aşırı kilolu 72 hastanın bir bölümüne düşük kalorili beslenmeyi ve sporu kapsayan bir program uyguladı. Hastaların diğer bölümüyse doktor ya da hemşirelerle görüşerek, hayat tarzlarına ilişkin önerileri dinledi.

İlk gruptakilere 3 ay boyunca günde 600-800 kalorili rejim uygulanırken, daha sonra bu hastaların meyve, sebze, beyaz et, az yağlı kırmızı et tüketimi ile spor faaliyetleri ve beslenme uzmanıyla görüşmeleri artırıldı.

Bir yıl süren araştırma sonunda, programı izleyen hastalar ortalama 10,7 kg zayıfladı, diğer gruptakilerse 2,4 kg verdi.

İlk gruptakilerin nefes durmaları 3 ayın başında neredeyse yarı yarıya azaldı (10 saatte 5,3 nefes durması), bir yılın sonunda ise hafif obstrüktif uyku apnesi hastalığı riski yüzde 76’ya düştü. Diğer gruptakilerde düzelmenin az olduğu görüldü.

Fransız “Le Point” dergisinde yayımlanan makalede bilim adamları, bu az masraflı ve basit çözümün, genel olarak sağlığın düzelmesini, gece kişinin ve dolayısıyla eşinin daha iyi uyunmasını sağlayabildiğine dikkati çekti.

Araştırmaya imza atanlardan, Kuopio Üniversitesinden Henri Tuomilehto, “bu hastalığa karşı kilo verilmesinin doktorların tavsiyelerinden biri olduğunu, ancak ilk kez bir araştırmayla, zayıflamanın hastalığın tedavisindeki payının ortaya konulduğunu” vurguladı.

Apnenin en önemli belirtisi, gece uykusu süresince ani solunum duraklamaları, çok gürültülü horlamalar ve iç çekmeler. Gece uykunun bozulması yüzünden hastalar, gün boyunca kendini yorgun ve halsiz hissediyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.