“Zayıflamak için doyurulması gereken tek ihtiyaç, biyolojik açlık değil”

Editör Ece Çavuşoğlu’nun 22 kilo vermesini sağlayarak basında yer alan Bütünsel Beslenme Danışmanı Bersu Ekinci, fazla kilolarından kurtulmak için çalmadık kapı bırakmadığını ancak istediği kiloya bir türlü inemeyince beslenme eğitimi almaya karar verdiğini söylüyor. Aldığı eğitim sonrasında birçok kişiyi zayıflattığını belirten Ekinci, “fazla kilolardan kurtarma yolculuğu” ile ilgili soruları şöyle yanıtlıyor:

Farklı bir mesleğiniz varken Bütünsel Beslenme Danışmanı olmaya nasıl karar verdiniz?

Yıllar önce yaklaşık 10 kilo fazlalığım vardı ve bundan rahatsızlık duyuyordum. Ben de herkes gibi bir beslenme profesyonelinin kapısını çaldım. Ciddi bir ücret karşılığında 3 – 4 aylık bir paket satın aldım fakat bu süre boyunca 5 kiloyu zor verdim.

Başka bir rahatsızlığınız var mıydı?

Hayır, başka bir rahatsızlığım yoktu. Ben sağlığına çok dikkat eden biriyim, en ufak rahatsızlığımda bile doktora giderim. Kilo vermemi etkileyen bir sorunum olmamasına rağmen elime tutuşturulan listeler nedeniyle kilo veremediğimi anladım. Beslenme konusunu kendim öğrenmeliyim dedim. İlk durağım New York’ta alanında tek olan The Institute for Integrative Nutrition oldu. Burada Bütünsel Beslenme eğitimi aldım ve ardından Londra’daki The Health Sciences Academy’ye başladım. Bu alandaki eğitimime devam ediyorum, şu anda London South Bank Üniversitesi’nde Obezite ve Obezite Kontrolü üzerine yüksek lisans yapıyorum.

Bütünsel Beslenme hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki, Bütünsel Beslenme yalnızca zayıflamayı amaçlayan bir şey değil. Hayatınızı düzene oturtmanızı sağlayan bir öğreti Bütünsel Beslenme. Doyurulması gereken tek ihtiyacınız, biyolojik açlığınız değil. İnsan, duygusal olarak da doyurulmak ister. Bizim ruhsal açlığımızı doyuran gıdalara, birincil gıdalar diyoruz. Bedenimizi besleyen gıdalarsa ikincil gıdalar grubuna giriyor. Aşk hayatımız kötüyse, arkadaşlarımızla ilişkimiz iyi gitmiyorsa, uykumuzu alamıyorsak, iş hayatımızdaki stresle başa çıkamıyorsak ya da şöyle diyelim; ruhumuzu yeteri kadar beslemiyorsak ikincil gıdalara yöneliyor, bunların tüketimini artırıyoruz. Eğer yaptığımız işte mutluysak, iyi zaman geçiriyorsak, evde huzurumuz varsa, insanlara sevgiyle yaklaşıp aynı karşılığı görüyor yani seviliyorsak ve bu duygular dengedeyse, sağlıklı besinlere yöneliyoruz. Bu açıdan birincil ve ikincil gıdaların dengelenmesi şart. Biyolojik açlıkla duygusal açlık, bir bütün. Bu ikisinin tamamen doyurulması ve denge sağlanması durumuna, bütünsel beslenme diyoruz.

Peki Bütünsel Beslenme ile zayıflayanlar kalıcı bir sonuç elde ediyor mu?

Benim için danışanlarımın benimle geçirdikleri dönemden sonra da, kendi başlarına aynı beslenme biçimini devam ettirebilmeleri çok önemli. Ece kilo vermeye karar verdiği andan itibaren önerdiğim beslenme seçeneklerinin dışına çıkmadan söylediklerimi uyguladı ve hızla istediği sonuca ulaştı. Şu anda kilo koruma evresinde ve eğer canı dondurma, pizza ya da hamburger istiyorsa suçluluk duymadan istediği şeyi yiyebiliyor, sonrasında ise sağlıklı beslenmeye devam ediyor. Kişiye özel bir çalışma uyguluyorum ve ihtiyaçları olan motivasyon desteğini sağlıyorum. Danışanlarım benim öğrettiklerimle doğru beslenmeyi öğreniyor.

Kişiye özel beslenme programını hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle danışanlarımın hayat tarzına göre bir plan yapmaya çalışıyorum. Fakat sağlıklı beslenmek için hayatı bir düzene sokmak şart. Danışanlarımın düzenini, yaşam tarzını ve beslenme tercihlerini öğreniyorum. Görüşmeye gelmeden önce danışanlarımdan kan tahlillerini yaptırmalarını ve muhakkak doktor kontrolünden geçmelerini istiyorum. İnsanlara doğru, sağlıklı beslenmeyi sıfırdan öğretip, fazla kilolardan kurtulmayı vaat ediyorum. 

Söylediklerinizi uygulayıp kilo veremeyen biri oldu mu?

Besinleri doğru kombinlemeyi öğrenen ve biraz hareket eden insanların, herhangi bir metabolik rahatsızlığı yok ise kilo vermeme durumu olamaz. Kilo vermeyi değil sağlıklı beslenmeyi hedef alarak ilerliyoruz, bu şekilde zaten kilolar kendiliğinden gidiyor. Porsiyonlar az olsa da, seçtiğimiz besinler doğru olduğu için doyurucu oluyor, bir anda yemeyi kesmiyoruz. Yavaş yavaş porsiyon küçültüyoruz. 

Danışanlarınızdan böyle bir başarıya imza atan başka örnekler var mı?

Danışanlarım arasında Ece’den daha fazla kilodan kurtulmayı başaranlar oldu. Simge Birben 30 kilo verdi. Onun bambaşka bir hikayesi var çünkü hayatı boyunca aşırı kilolu biriydi. Benimle çalışmadan önce tam 2 yıl boyunca özel eğitmenlerle spor ve beslenme programlarına katılmış. Bu süreçte sürekli olarak bir takım zayıflatıcı formüller içmiş, sabah aç karınla metabolizma hızlandırıcı adı altında bitkisel zayıflatıcı içecekler denemiş, fakat faydasını görememiş. Simge benimle çalışmaya başladığında artık 3 kilo verip 5 kilo geri almaktan çok sıkılmıştı ve umudu kalmamıştı. Bütünsel Beslenme ile 100 kilodan 62’ye düşmeyi başardı ve hayatında ilk defa zayıf, üstelik sağlığını tehdit eden hiçbir yönteme başvurmadı. Sadece nasıl sağlıklı besleneceğini öğrendi ve hala kilo almadan yoluna devam ediyor.

Diyet listelerinizin farkı nedir?

Öncelikle benim bir diyet listem yok. Ben danışanlarıma ‘diyet listesi’ yerine sağlıklı beslenme menüleri sunuyorum. Bu menüler onlara örnek oluyor ve bir süre sonra nasıl besleneceklerini öğreniyorlar. Danışanlarımla beraber sağlıklı alışveriş listeleri yapıyoruz, bir yere yemeğe gittiklerinde menünün fotoğrafını bana gönderiyorlar, birlikte ne yiyeceğine karar veriyoruz. Sağlıklı alışveriş gerçekten önemli, birlikte alışverişe çıktığım danışanlarıma etiket okumayı anlatıyorum, hangi noktalara dikkat etmeliler, hangi gıda içeriklerinden uzak durmalılar bunları deneyimleyerek öğreniyorlar. Diyelim ki arada bir kaçamak oldu ve suçluluk duygusu ağır basıyor ya da şeker bağımlılığı var, bu durumlarda da eğitimini almış olduğum EFT yani duygusal özgürlük tekniği ve NLP yani zihinsel sürecin yeniden yapılandırıldığı teknik ile bu olumsuz duyguları ortadan kaldırmaya çalışıyorum. Danışanlarıma hem zihnen hem de bedenen yardımcı olmaya çalışıyorum.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.