Zayıflama haplarında hayati tehlike

İstanbul polis sahte zayıflama ilacı üreticilerine operasyon düzenledi. İmalathaneye çevrilen evde 500 kilo ilaç bulundu.

Zayıflama haplarının son kurbanı 15 yaşındaki Belgin Elmalı idi.Bu hapları kullanan lise öğrencisinin ani ölümünün ardından İstanbul polisi alarma geçti.

Polis, internet üzerinden hap siparişi verip satıcılara ulaştı. İlaç gelince harekete geçen polis, Başakşehir’de bir rezidansa baskın düenledi ve tam yarım ton sahte zayıflama ilacı ele geçirdi.

Bu zayıflama ilaçlarının son derece sağlıksız koşullarda üretildiği gözlendi. Ev imalathaneye çevrilmişti, İran ve Romanya’dan gelen hammadde burada kutulara dolduruluyordu. Isıtıcı makinesiyle kutulara etiket yapıştırıldığı da belirlendi.

Operasyonda 37 yaşındaki Ayşe A. gözaltına alındı. Kutuların içinden alınan örnekler analiz için laboratuvara gönderildi.

ANİ ÖLÜME VE ÖLÜMCÜL KALP KRİZİNE YOL AÇIYOR

Gıda takviyesi adı altında satılan zayıflama haplarının ani ölümlere neden olduğunu söyleyen Kardiyolog Prof. Dr. Ali Metin Esen, “Bu ilaçlar, sağlık açısından, özellikle de kalp sağlığı açısından tehlikelidir. Yüksek tansiyon riskini arttıryor, ölümcül ciddi kalp ritm bozukluklarına neden olabiliyor. Ani ölümlere ve ölümcül kalp kirizlerine neden yol açabiliyor” dedi.

YILDA BİR MİLYON İNSANI ÖLDÜRÜYOR

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre her yıl zayıflama ilaçları nedeniyle dünyada 1 milyon kişi ölüyor.

Yaz ayları yaklaşırken bu tür haplara talebin arttığına dikkat çeken uzmanlar, doktor kontolü dışında ilaç kullanılmamasını istiyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.