Yüzündeki lekeden kurtulmak için 7 ameliyat olacak

Avustralya’nın Towradji kentinde doğan Ruby Ashby konjenital melanositik nevüs hastalığından muzdarip. Hürriyet’in Daily Mail’e dayanarak verdiği habere göre küçük kızın yüzündeki kıllı ve siyah lekenin okula başlamadan önce giderilmesi planlanıyor. Kapsamlı bir ameliyat geçirecek olan Ruby’nin ilk operasyonu 12 Ocak’ta yapılacak.

YEDİ KEZ AMELİYAT MASASINA YATACAK

Küçük kızın ameliyatında doğum lekesinin altına içinde tuzlu su bulunan silikon yerleştirilecek ve birkaç hafta boyunca şişirilecek.

Minik Ruby doğum lekesinin tamamen giderilmesi için yedi operasyon geçirecek. Ruby’nin sağ kaşını bu ameliyat sonucu kaybetmesi bekleniyor. Bu yüzden küçük kıza 8 yaşına geldiğinde doku nakli yapılması planlanıyor.

KONJENİTAL MELANOSİTİK NEVÜS NEDİR?

Konjenital, doğumsal olan anlamına geliyor. Melonosit herkesin saçında ve cildinde bulunan ve melanin pigmentini sağlayan hücrelere verilen isim. Nevüs ise ben veya doğum lekesi anlamına geliyor. Üzerlerinde kıl olanları “Dev kıllı ben” olarak da tanımlanıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.