Yüz nasıl gençleştirilir?

Cilt; zaman, genetik faktörler, yer çekimi, güneş ışığı ve dış faktörler gibi nedenlerle yaşlanıyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen, yaşlanmanın psikolojik etkilerinin fiziksel etkilerinden daha fazla olduğunu, yaşlandıkça insanın kendisini kötü hissettiğini söylüyor. Dağdelen’e göre, böyle hisseden insanlar yaşlanmanın belirtilerini ortadan kaldırmanın yollarını aramaya başlıyor.

AMAÇ DOĞAL OLMAYANI DOĞALA ÇEVİRMEK

“Çünkü güzellik her zaman gençlikle bütünleşen bir kavram olmuştur. Genç hastalarda ise morluk gibi göz çevresi sorunları, kaş düşüklüğü, ciltte leke, iz ya da kırışıklık gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır” diyen Dağdelen, plastik cerrahideki tüm operasyonların amacının; doğal olmayan görünümleri doğala kavuşturmak olduğunu belirtiyor.

Estetik cerrahinin amacının; estetik problemleri ortadan kaldırarak kişiyi daha mutlu ve özgüvenli hale getirmek olduğunu aktaran Dağdelen, “Bunun için cerrahi ve cerrahi olmayan birçok yöntem kullanılır. Ameliyattan korkan, yaşı henüz yüz germe ameliyatına uygun olmayan hastalar için ameliyatsız yöntemler daha uygundur” diyor. Dr. Dağdelen, yüz gençleştirme yöntemleri hakkında şu bilgileri veriyor:

“Cerrahi olmayan teknikler yüzdeki deformasyonu ameliyat gerektirecek kadar ilerlememiş olan veya ameliyattan korkan hastalara uygulanır. Ayrıca ameliyatlarla beraber destekleyici işlem olarak da kullanılabilir. Dolgu, botoks, PRP, mezoterapi gibi yöntemlerle yüzdeki ufak kırışıklıklar ya da hafif kaş düşüklüğü gibi problemler tedavi edilebilir. Bunlar yaşlanmayı geciktiren ameliyatsız ve kısa süren operasyonlardır. Kalıcı dolguların dışındaki ameliyatsız teknikler geçici uygulamalardır. Belli aralıklarla tekrarlanması gereklidir.

AMELİYAT İZLERİNİN GÖRÜNMESİ ÖNLENİYOR

Yüz germe ameliyatlarından 10 gün sonra hasta günlük yaşantısına dönebilir. Bu ameliyatlarda görülebilir herhangi bir iz kalmaz. Estetik cerrahideki bütün operasyonlarda amaç ameliyat izlerinin görünmemesini sağlamaktır. Yüz germe ameliyatında izler kulağın arkasına, alt göz kapağındaki alt kirpiğin dibine, üst göz kapağında ise kapağın kıvrım bölgesine saklanır. Kaş kaldırma yapılıyorsa saçın içine saklanır. Yüz germenin yaşı kişinin ihtiyacına göre değişir. Bazı ciltlerde erken yaşlarda sarkmalar ve kırışıklıklar görülebiliyorken, bazı ciltlerde 50’li yaşlara kadar cilt germe ihtiyacı ortaya çıkmayabiliyor.

TEKNOLOJİ SAYESİNDE AMELİYAT SONUÇLARI HIZLA ALINABİLİYOR

Yüz gençleştirme operasyonları çok sık yapılan ve tekniği oturmuş ameliyatlardır. Modern teknikler ve cihazlar sayesinde hem ameliyatın sonuçları hızlı alınabiliyor hem de çok daha hızlı iyileşme sağlanabiliyor. Eğer ameliyattan önce kan sulandırıcı ilaç kullanılmadıysa ve estetik cerrah tarafından dokulara zarar vermeden hassas bir çalışma yapıldıysa morarma ve ödem oluşmaz. Hasta çabucak normal hayatına dönebilir.

“GÜZEL GÖRÜNEN CİLT GÜZELLİĞİN TEMEL TAŞIDIR”

Kişinin yaşına ve yüzdeki sorunlara göre yüz gençleştirme operasyonları ile yaklaşık 15-20 yaş daha genç bir görünüm sağlanabilir. Gençlerde daha pürüzsüz, sağlıklı ve estetik bir görünüm sağlanabilir. Sonuç olarak güzellik gençlik ile bütünleştirilen bir kavramdır. Genç görünen bir cilt ise güzelliğin en temel taşıdır.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.