Yunanistan’da domuz gribinden ilk ölüm

Yunan basını, Sağlık Bakanlığına dayanarak, 29 yaşındaki Fransızın, Atina Sismanoglio hastanesinde bu sabaha karşı öldüğünü duyurdu.

Hastanın domuz gribi haricinde herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığı ve Yunanistan’da doğrudan H1N1 virüsünden ölen ilk kişi olduğu belirtilen haberlerde, ülkede daha önce A/H1N1 virüsü taşıyan iki kişinin hayatını kaybettiği ancak bu kişilerin ölüm nedeninin başka hastalıklar olduğu ifade edildi.

2 binin üzerinde domuz gribi vakası görülen Yunanistan’a iki hafta içerisinde 500 bin adet domuz gribi aşısı gelmesi bekleniyor. Bu aşılar öncelikle sağlık kurumları çalışanları, kronik rahatsızlıkları olanlar ve yaşlılar gibi risk gruplarına yapılacak.

Sonbaharda yoğunlaşması beklenen grip vakalarının tedavisi için ülke genelinde eczanelere antiviral ilaçlar dağıtıldı, ancak bunlar yalnızca reçeteyle satılacak ve doktor kontrolünde kullanılmaları zorunlu.

Yunanistan’da ilk domuz gribi vakası 18 Mayısta belirlenmişti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.