Yumuşak doku tümörlerine karşı ısı terapisi

İtalyan La Stampa gazetesinde yayımlanan habere göre, Münih Üniversitesine bağlı Klinikum Grosshadern Tıp Merkezinde görev yapan bilim adamları, bu metodun uygulandığı hastaların iyileşme ve hayatta kalma olasılıklarının yüzde 30 oranında arttığını tespit etti.

Onkolog Prof. Dr. Rolf Issels tarafından geliştirilen teknik, hastanın kemoterapi tedavisine de daha iyi yanıt vermesi olasılığını iki kattan fazla artırıyor. Terapide tümörün içindeki ve çevresindeki dokunun ısınmasını sağlayacak elektromanyetik bir enerjinin kullanıldığı bildirildi.

KEMOTERAPİ VE ISI TERAPİ BİRLİKTE UYGULANIYOR
Araştırmaya göre, ısı sadece tümörlü hücreleri öldürmekle kalmayıp, bu hücreleri daha zayıf kılarak ve kan akışını artırarak kemoterapi tedavisinin daha etkili olmasına da yardımcı oluyor.

Avrupa ve ABD’deki değişik merkezlerde 1997 ile 2006 yılları arasında tedavi gören hastalığı ilerlemiş 341 kişinin yer aldığı 3 aşamalı araştırmada, hastaların yarısına kemoterapinin yanı sıra ısı terapisi de uygulandı. 34 aylık bir izleme sürecinin ardından toplam 153 hasta yaşamını yitirirken, ısı terapisi gören hastalar arasında ölüm oranı,sadece kemoterapi tedavisi görenlere nazaran yüzde 44 azaldı.

Bilim adamları, araştırmanın bir sonraki aşamasında, ısı terapisinin bağışıklık sistemini geliştirmede ve kanser tedavisinde daha etkin bir rol alıp alamayacağı üzerinde durulacağını bildirdi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.