Yumurtalıklar ciğerleri koruyor

doktor oneri

Kanada’nın Montreal Üniversitesinden Anita Kousnik ve ekibinin yaptığı araştırma, cerrahi müdahalenin ardından menopoza giren kadınların akciğer kanserine yakalanma riskinin, doğal olarak menopoza girenlerden iki kat fazla olabileceğini gösterdi.

Bilim adamları, 18 hastanede akciğer kanserine yakalanan yaklaşık bin kadının yaş, cinsiyet, etnik grup, din, meslek, eğitim, medeni hal, sigara kullanıp kullanmadıkları, geçmişteki adet dönemleri ve hamileliklerine ilişkin özelliklerini değerlendirdi.

Fransız “Le Nouvel Observateur” dergisinin internet sitesinde yer alan makaleye göre araştırmacılar, doğal olarak menopoza giren hastaların ortalama yaşının 50, diğerlerininkinin 43 olduğunu belirledi.

Cerrahi müdahale sonucu kadınların daha erken menopoza girdiğini belirten araştırmacılar, akciğer kanseri riskinin östrojen seviyesinin erken ve ani azalması ya da hormon tedavisinin uzun sürmesine bağlı olabileceğini ifade ettiler.

Erken menopozun nedenleri arasında rahmin tamamının ya da bir kısmının ve yumurtalıkların alınması bulunuyor. Kemoterapi ve radyoterapi de yumurtalıkları yok edebiliyor.

Araştırmanın sonucu “International Journal of Cancer” dergisinde yayımlandı.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.