“Yumurtalık nakli tedavi seçeneği olabilir”

18. Avrupa Endokrinoloji Kongresi (ECE 2016) Münih’de devam ediyor. Dünyanın birçok ülkesinden 3200’ün üzerinde hormon hastalıkları uzmanının katıldığı kongrede, hormonlar, metabolizma ve kanser ilişkisi ön plana çıkıyor.

Kongrenin başkanı Prof. Dr. Ilpo Huhtaniemi, meme, prostat ve tiroid kanseri başta olmak üzere çoğu endokrin kanserinin çok yaygın olduğunu, obezitenin ise kanserin altında yatan önemli bir endokrin bileşeni bulunduğuna dikkat çekti.

Prof. Huhtaniemi, “Hormonal dengesizlik bazı hastalarda obeziteye neden olabilmektedir ve iki yönlü bir ilişkide, obezite hormon dengesizliğineyol açmaktadır. Ayrıca obezite kanser oranını artırmaktadır” diye konuştu.

Avrupa Endokrinoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve 2017’de Portekiz’in Lizbon şehrinde yapılacak “19. Avrupa Endokrinoloji Kongresi” Başkanı Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız ise özellikle kanser tedavisi gören genç kadınlara umut olacak bir çalışmadan bahsetti.

“Yeni Bilimsel Yaklaşımlar” oturumunda, fonksiyonel yumurtalık (over) nakli geliştirilmesinde gelinen en son aşamaların değerlendirildiğini belirten Prof. Yıldız şunları söyledi, “Fonksiyonel yumurtalık nakli özellikle kanser tedavisi gören genç kadıların doğurganlığı açısından önem taşımaktadır. Bu konudaki hayvan çalışmaları bu metodun yakın gelecekte insanlarda bir tedavi seçeneği olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

FAZLA ANTİBİYOTİK KULLANANLARDA OBEZİTE RİSKİ ARTIYOR

Kongre de ele alınan ve son yıllarda yoğun tıbbi araştırmaların yapıldığı bir konuya da dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız, “Bağırsaklarımızdaki mikrop sayısı vücudumuzdaki hücre sayısından daha fazladır. Çalışmalar, çocukluk çağında çok fazla antibiyotik kullananlarda, bağırsak mikroplarının sayısının ve tiplerinin değişmesi nedeniyle, hayatlarının ileriki evrelerinde tip 2 diyabet ve obezite de dahil olmak üzere metabolik bozukluk görülme riski daha yüksektir” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.