Yumurtalık kanserinde umut veren gelişme

ABD’de Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde görev yapan bilim insanları, yumurtalık kanserinin başlangıç evresindeki 10 kadın üzerinde yaptıkları testlerde, 9 kadında tümör hücrelerini doğru olarak tespit etmeyi başardı.

Kullanılan kan testi tekniğiyle, kan serum bileşenlerinde hastalığa dair izler arandı ve yüzde 90 oranında başarı sağlandı.

Bilim insanları, kanserin ilk aşamasında olan ve olmayan kadınlara ait hücreleri, farklılıkları gözlemlemek için makineleri kullanarak birbirinden ayırdı.

Araştırmayı yapan ekip adına konuşan Profesör John McDonald, çalışmanın harika sonuçlar getirdiğini, şimdi hedeflerinin daha çok örnek toplayarak elde edilen verilerin onaylanmasını sağlamak olduğunu açıkladı.

Güncel metodlarla karşılaştırılmak gerekirse; bu yöntem genetik miras nedeniyle hastalık riski taşıyan kadınlar üzerinde yapılan araştırmalarda kullanılan yöntemlerden çok daha kesin sonuçlar veriyor. Örnek vermek gerekirse, kanda bakılan ve tümör marker’ları (belirteçleri) adı verilen CA 125, CA 19.9, CEA, CA 13.3, AFP (Alfafetoprotein), HCG, BRCA 1 ve 2 gibi kanser tarama testleri yüzde 50’nin altında güvenirlik sağlıyor.

Yılda yaklaşık 7 bin kadının yakalandığı yumurtalık kanseri, geç farkedilmesi nedeniyle 4 binden fazla can alıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.