Yumurtalık kanserinde genetik kusur

Britanyalı bilim adamlarının öncülüğündeki bir uluslararası ekip, araştırma çerçevesinde 17 bin kadının DNA’sını inceledi.

Nature Genetics dergisinde yayımlanan araştırmada, bu genetik değişikliğin iki kopyasını taşıyan kadınların kansere yakalanma riskinin yüzde 40 arttığı sonucuna varıldı.

Britanya Kanser Araştırma Kurumundan bilim adamları, yumurtalık kanserli 1810 ve kanser olmayan 2535 kadının genetik yapısını inceledi.

Genetik koddaki 2,5 milyon değişikliği analiz eden bilim adamları, bazı kadınlarda yumurtalık kanseri riskini artıran, “Single Nükleotid Polimorfizmler” (SNP) olarak adlandırılan genetik “harfleri” tespit etti. Bu SNP’nin dokuzuncu kromozomda bulunduğu belirtildi.

YUMURTALIK KANSERİNDE GENETİĞİN ROLÜ
Her iki kromozomda da değişiklik olan kadınlarda kanser riskinin bin kadında 14, değişiklik olmayan kadınlarda ise bin kadında 10 olduğu belirtildi. Tek bir kromozomda değişiklik olanlarda riskin ise bin kadında 12 olduğu kaydedildi.

Bilim adamları bu bulguları, uluslararası Yumurtalık Kanseri Birliği Konsorsiyumu ile yaptıkları çalışmada, yumurtalık kanserli 7 bin kadınla kanser olmayan 10 bin kadın üzerindeki incelemeyle teyit etti. Konsorsiyumdan Dr. Andrew Berchuck, “Bu araştırma, yumurtalık kanseri riskinin kısmen genetik değişiklikle ortaya çıktığını gösteriyor” dedi.

Bilim adamları, daha çok genetik değişim tespit edildikçe, daha büyük risk altındaki kadınları belirleyebileceklerini söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.