Yüksek tansiyon diyabet riskini artırıyor

İngiltere’de yapılan araştırmada yüksek tansiyonun tip 2 diyabete davetiye çıkardığını ortaya koydu. Buna göre, hipertansiyonu olanların tip 2 diyabete yakalanma riski yüzde 60 artıyor.

Araştırmada 4 milyon kişinin tıbbi verileri, incelemeye alındı. Araştırmanın başında bu kişilerden hiçbirinde diyabet ve kalp hastalıkları bulunmuyordu.

Yaşlarıyla kiloları farklı olan bazı yüksek tansiyon hastalırının, ilerleyen dönemde diyabete de yakalandıkları tespit edildi.

SAĞLIKLI BESLENME VE DÜZENLİ EGZERSİZDEN ŞAŞMAYIN

İngiliz araştırmacılar, bu sonuçlara bakarak yüksek tansiyon ve diyabet arasında doğrudan bağlantı bulunduğuna dikkat çekiyor. Ancak araştırmacıların elinde, yüksek tansiyonun risk faktörü mü olduğu yoksa doğrudan diyabete mi yol açtığı konusunda kesin bir kanıt bulunmuyor.

Bilim insanları, tip 2 diyabet riskini azaltmanın en iyi yolunun ise sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapmaktan geçtiğine dikkat çekiyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.