Yüksek ateşle hastaneye giden 2 kişi öldü (Domuz gribi şüphesi var)

doktor oneri

Niğde’de yüksek ateş şikayetiyle başvurduğu hastanede tedavi altına alınan 45 yaşındaki F.S. ile Van’da aynı şikayetle başvurduğu hastanede tedavi altına alınan 35 yaşındaki M.A. hayatını kaybetti.

Bor ilçesinde yaşayan F.S., yüksek ateş şikayetiyle Niğde Devlet Hastanesine başvurdu. Yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan kadın, müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

F.S’nin kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için kan örneklerinin tahlil için Ankara’ya gönderildiği öğrenildi.

İl Sağlık Müdürü Yılmaz Yücel, gazetecilere yaptığı açıklamada, halka “paniğe kapılmamaları” çağrısında bulundu.

Havanın birden soğuduğu kentte kar yağışının da görülmesiyle yüksek ateş, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetiyle hastanelere başvuran hasta sayısının arttığına işaret eden Yücel, şu bilgileri aktardı:

KAN ÖRNEKLERİ SAĞLIK BAKANLIĞINA GÖNDERİLDİ

“Geçtiğimiz çarşamba ve perşembe günleri bu şikayetlerle iki vakamız hastaneye yattı. Hastalar yoğun bakıma alındı, bir tanesi hayatını kaybetti. İki gün önce de bir hastamız yüksek ateş ve akciğer enfeksiyonu şikayetiyle hastanemize başvurmuştu, o da dün gece saat 01.30 itibarıyla hayatını kaybetti. 61 yaşındaki hayatını kaybeden H.A isimli hastamızda KOAH hastalığı da vardı. Bu hastalar zatürreden de ölmüş olabilir. Her ikisinden de numune alındı ve bakanlığa gönderildi. Birkaç gün sonra numune sonuçları çıkacak. Bunlara domuz gribi demek çok doğru olmaz, kesinleşmiş bir domuz gribi vakası yok. Hızlı ilerleyen bir akciğer enfeksiyonu muhtemel olabilir. Halkımızın paniğe kapılmasına gerek yok, mevsimsel olarak bu tür rahatsızlıklar olabiliyor. Endişe edilecek bir durum yok, sonuçlara göre hareket edeceğiz.”

Kentte geçen hafta yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvuran akraba iki kadından birinin hayatını kaybetmesi üzerine ölüm nedeninin H1N1 (domuz gribi) virüsünden kaynaklanmış olabileceği ihtimaline karşı yoğun bakım ünitesinde önlem alınmıştı.

BİR ÖLÜM DE VAN’DA

Van’da da yüksek ateş şikayetiyle başvurduğu hastanede tedavi altına alınan hasta, yaşamını yitirdi.

Çaldıran ilçesinde ikamet eden iki çocuk babası M.A, 1 Ocak’ta yüksek ateş ve vücut ağrısı şikayetiyle Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi’ne başvurdu. Burada tedavi altına alınan M.A, hayatını kaybetti.

Van Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, yüksek ateş ve yaygın vücut ağrısı şikayeti bulunan M.A’nın müdahalelere rağmen hayatını kaybettiği bildirildi.

M.A’nın ölüm nedeninin belirlenmesi için çalışmaların sürdüğü belirtilen açıklamada, “Hastanın yapılan muayenesinde gripten şüphelenilmiş olsa bile yapılan tahlil ve tetkiklerde gribe dair kesin bir kanıt bulunamamıştır. İncelemeler devam etmektedir” ifadesi kullanıldı.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.