Yoga ve Meditasyon’un Sağlığa Faydaları

Yoga ve Meditasyon’un Sağlığa Faydaları

Bugün sizlere Turgutreis Sabancı Parkı’nda bir dersine katıldığım 20 yıllık yeşil şal diplomalı bir Kung Fu-Toa (Uzak Doğu Sporları) ve Hatha Yoga hocası olan Nursen Aslandoğan’ı tanıtmak istiyorum. Kendisi sizlere Yoga felsefesi ve uygulamaları hakkında bir yazı hazırladı. Araya girmeden sözü meslektaşıma bırakıyorum.

Burçak Alkanlı – Nursen Aslandoğan

Yoga Eğitmenleri

“YOGA – (SESSİZLİĞİ DİNLEMEK)

Yoga zannedildiği gibi bir din değildir, kişinin bedeni, zihni ve ruhunu birleştirmesine yarayan eski bir bilimdir; yoga sözcüğü de zaten birlik anlamına gelmektedir. Yoga sözcüğü, Sanskrit dilinde “yuj” sözcüğünden türemiştir ve birleşmek, bir araya gelmek anlamındadır! Yoga birçok farklı dalları olan bir bilimdir.

Farklı yoga türlerinin amaçları hemen hemen birbirinin aynıdır: İnsanı “esir” eden duygu ve düşüncelerden kurtararak yücelmesine yardımcı olmaktır. Yoga, hayale dalmayan bir zihne sahip olma yöntemidir. Burada ve şimdide olma bilimidir. Yoga, artık geleceğe yönelmemeye hazırsın anlamına gelir. Artık umut etmemeye ve var oluşunun bir adım önünde olmaya hazırsın demektir. Yoga, gerçekle olduğu gibi yüzleşmek demektir.

YOGA HAREKETLERİNİN FAYDALARI

Yoga Ayurvedik tıbbın değerlerini taşır, ayurveda tıbbı yüzyıllar önce tabii zamanının imkânları içerisinde kişi sağlığını mükemmelce korumuş ve kesin çözümler üretmiştir. Günümüzde özellikle batı”da pek çok tıbbi merkezde Yoga’dan istifade edildiği görülüyor.

Yoga sağlık sistemi iskelet yapısından başlayıp, zihne kadar uzanan son derece karmaşık bir o kadar faydalı çalışmalardan oluşur. Beden yapısındaki tüm kaslar, pelvis, omurga, göğüs kafesi, boyun ve bedenin tüm katmanları çalışma sırasında esnetilir. Bu sırada iç organlar uyarılır ve güçlendirilir. Yoga uygulamalarının yenileme ve düzeltme etkileri tüm bedende ve iç organlarda hissedilir. İç basınçlardaki değişikler özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur, Yoga hareketleri ile pek çok organ ve salgı bezlerine basınç uygulanır. Yoga çalışmalarının tamamında kan dolaşımı etkilenir ve iç organlara derin masaj yapılır.

MEDİTASYON – İÇSEL YOLCULUK

Meditasyon çok eskilere dayanan bir tekniktir. Ve birçok kültürde varlığını sürdürmektedir. Önceleri Doğu’ ya has bir yöntem olan meditasyon modernize edilerek günümüz insanlarının kolayca uygulayabileceği hale getirilmiştir.

Meditasyon, basitçe zihnimize doğru şeyleri düşünmeyi öğretmenin bir yoludur. Bedeni ve zihni sakinleştirerek iç gücümüzle temasa geçebilmemizi sağlar. Meditasyonun gerilimi azalttığı, hatırlama ve öğrenme yeteneğini geliştirdiği, enerjiyi ve iç sakinliği arttırdığı yapılan deneyler sonucu birçok kez ispatlanmıştır. Sistemli ve düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde sonuçlarına kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Düşüncelerden özgür olmak, düşüncelerden arınmak Meditasyon’un ta kendisidir. Düşünceleri kendi akışına bırakmak ve onları seyretmek, bu gözlem ki zihnin faaliyetini yavaşlatır. Meditasyon’un başta gelen amacı içsel yaşamımızın farkına varıp, onunla iletişim kurmaktır. Nihai amaç, hayatın ve bilincin kaynağına ulaşmaktır. İnsan, bilmediklerinin esiridir, bildiklerinin ise efendisidir ve içimizde her ne zayıflık varsa onu keşfederek ve onun nedenlerini, işleyiş biçimlerini anlarsak ve sadece bu bilmek dahi onu yenmemiz demektir. Zihin sükûnet bulduğunda kendimizi saf tanık halimizle görüp, tanırız. Meditasyon’un amacı, insanı tembellikten, huzursuzluktan ve hareketsiz kalmaktan tamamen kurtarır. Meditasyon ile elde edilen yüksek bilinç, insana sonsuz bir mutluluk ve huzur verir, fiziksel bedenin kontrol altına alınmasıdır. Meditasyon sırasında tüm duyu ve hareket organlarının susturulması ve çevrede tam bir sessizliğin olması gereklidir. Meditasyon fiziksel enerjinin ruhsal enerjiye dönüştürülmesi ve ruhsal enerjinin ise kozmik bilinçte kullanılmasıdır. Zihinsel güçle kendi hâkimiyetini kazanmaktır ve kendine iyilikle hükmetmektir, yön vermektir!

Bizler derslerimizi Bodrum Turgutreis Belediyesi’nin halka açık yerlerinde çalışmaktayız. Ayrıca özel salonlarda da eğitimlerimiz devam etmektedir. Derslerime katılan öğrencilerimde ilk gözlemlediklerim ve dikkatimi en çok çeken şey çok kısa bir süre içersinde hareket edebilme kapasitelerinin artması ve kolay hareket edebilir hale gelmeleridir. Bir başka çok önemli gelişim de sağlık problemlerinin daha azaldığı ve kendilerini hem düşünce ve hem de beden olarak daha iyi hissettiklerini benimle paylaşmaktadırlar. Örneğin, tiroid kanseri olan bir öğrencide stresin azalması ile ağrıları geçti, diğer öğrencilerim ise tansiyonda düzelme, bel, boyun ve diz problemlerinin daha azaldığı ve daha kolay hareket edebildiklerini ve kilo verdiklerini, en güzeli de kendilerine karşı özgüvenlerinin daha arttığını benimle arkadaşlarıyla paylaşmaktadırlar. Yapmak istediğim bir başka çalışma da haftanın belli günlerinde toplu olarak halka açık egzersiz günleri düzenlemektir. Tıpkı bir Çin-Japonya da insanların toplu olarak Yoga- Tai Chi ve benzeri çalışmalar yapmaları gibi.”

Nursen Hoca’ya ulaşmak için: pertoaynet.com, 0537 922 65 48.

Saygılarımla,
Burçak Alkanlı
[email protected]

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.