Yetişkinlere yapılan boğmaca aşısı, çocukları koruyor

Bebek ve çocukların boğmacadan korunması için özellikle evde yaşayan erişkinlerin bu hastalığın aşısını yaptırması gerektiği bildirildi.

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal, hastalıklardan korunmada aşının hayati önem taşıdığını söyledi.

Erişkinlere yapılan bazı aşıların, doğrudan kendilerini koruduğu gibi aynı zamanda bebek ve çocuklara hastalık bulaşmasını engellediğini belirten Ünal, “Genellikle çocuk hastalığı olarak bilinen ve özellikle hayatın ilk 6 ayında ölümcül olabilen boğmacaya karşı aşı da bunlardan biri” diye konuştu.

Boğmacaya karşı erişkinlere uygulanan aşının, bebekleri koruduğuna işaret eden Ünal, “Boğmaca aşısı, erişkin yaşa gelindiğinde etkinliğini kaybediyor. Tetkiklere göre, 15 günden fazla devam eden nedensiz öksürüklerin temelinde yüzde 29 boğmaca yatmaktadır. Boğmaca büyüklerde öldürücü olmayabilir ama çocuklar için tehlikelidir” dedi.

Bu nedenle yetişkinlerin aşılanmasının önemini vurgulayan Ünal, “Asıl mikrobu anne, baba, büyükanne, büyükbaba gibi büyükler bebeğe bulaştırıyor. Bu nedenle yetişkinler de boğmaca aşısını yaptırmalı” uyarısında bulundu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.