Yetersiz beslenme obeziteyi tetikliyor (Küresel Beslenme Raporu)

Obezitede görülen artış aynı zamanda yetersiz beslenmeyi de tetikliyor.

Bu tespit 2016 Küresel Beslenme Raporunda yeraldı.

Rapora göre, dünya nüfusunun üçte biri yeterli ve sağlıklı beslenemiyor. 129 ülkeyi kapsayan raporda her 3 kişiden birinin yetersiz beslendiği belirtiliyor.

Ülkelerin yüzde 44’ünde ciddi seviyelerde hem obezite hem de yetersiz beslenme sorununun yaşandığı kaydediliyor. Obezitedeki artışın dünyanın her bölgesinde ve neredeyse her ülkede görüldüğü vurgulanıyor.

YETERSİZ BESLENENLERİN KANLARINDA TUZ VE ŞEKER FAZLA

Yüz milyonlarca kişinin yetersiz beslendikleri için aşırı kilolu oldukları, kanlarında da çok fazla şeker, tuz ve kolestrol olduğuna dikkat çekiliyor.

Raporda pek çok ülkenin obezite ile mücadele ettiği ancak pek azının bu konuda ilerleme kaydettiğine işaret ediliyor.

5 yaşın altındaki çocuklarda yetersiz beslenenlerle aşırı kiloluların oranının birbirine yakınlaştığına da dikkat çekiliyor.

Sorunun çözümü için daha fazla yardım ve siyasi taahhüd gerekliliğinin altı çiziliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.