Yeşil çay diş çürüğünü önler mi?

doktor oneri

Ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede tüketilen çayların içeriğinde yoğun olarak polifenollerin bulunduğunu, bunun da büyük bir kısmını kateşinlerin oluşturduğunu ifade eden Restoratif Diş Tedavisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yeşim Şeşen Uslu, yeşil çayda bulunan kateşinlerin, kuvvetli antioksidan ve antienflamatuvar özellik taşıdığını söyledi.

Yeşil çayın ağız kanserini ve dişeti hastalıklarını önlemede yararlı etki yaptığını dile getiren Dr. Uslu, “Ayrıca yeşil çayın içeriğindeki kateşin ile diş çürüğüne yol açan bakterileri ve enzimlerini baskılayarak, dişe yapışmasını engelleyerek diş çürüğünü de önlediği daha önce yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Yeşil çay dişlerin yapısını güçlendirdiği bilinen florür bakımından da zengindir” dedi.

Son yıllarda yeşil çayın dişlerin asit ile aşınması anlamına gelen dental erozyon üzerine etkisini araştıran birçok çalışma yapıldığını aktaran Restoratif Diş Tedavisi Uzmanı, diş aşınmalarının günümüzde en sık karşılaşılan problemlerden biri haline geldiğini kaydederek şunları söyledi: 

“Diş aşınmalarından erozyon (asit kaynaklı diş aşınması) da önemli ve erken dönemde önlem alınması gereken diş aşınmalarındandır. Yaşam koşullarının değişmesiyle beraber asitli yiyecek ve içeceklerin tüketim miktarı ve sıklığının günümüzde artış göstermesi ile dental erozyonun etyolojisi, görülme sıklığı, önlenmesi ve tedavisine yönelik yaklaşımlar da giderek önem kazanmıştır. Dental erozyon herhangi bir bakteriyel etken olmaksızın kimyasal etkenler yolu ile meydana gelen diş sert doku kaybı olarak tanımlanmaktadır.

“TEDAVİ STRATEJİLERİ EROZYONU ÖNLEME YÖNÜNDE”

Erozyona neden olan başlıca etkenler, bireyin alışkanlıklarına bağlı olduğundan, bunların kontrol altına alınması oldukça zordur. Bu nedenle, tedavi stratejileri daha çok erozyonu önleme yönünde geliştirilmektedir.”

“YEŞİL ÇAY İLE GARGARA YAPILMASI DENTAL EROZYONU AZALTIYOR”

2009-2010 yıllarında yapılan çalışmalarla, ağzın yeşil çay ile çalkalanmasının dental erozyonu ve aşınmayı azalttığının ve dental erozyonu önlemede kullanabileceğinin belirtildiğini söyleyen Dr. Uslu, “Yine 2009 yılındaki çalışmalar, yeşil çayın dişin sertlik değerini arttırdığını ve dental erozyona karşı koruduğunu ortaya koymuştur. Bilimsel çalışmalar ışığında yeşil çay ile gargara yapılmasının dental erozyonu azaltıcı, önleyici etki gösterebileceği düşünülmektedir. Ayrıca yeşil çayın şekersiz içilmesi ağız ve diş sağlığı açısından önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

Fotoğraflar: Getty Images Turkey

VİDEO: ÇAY KAHVENİN ÖNÜNE GEÇTİsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.