Yerli kanser ilacına hazırlık

Türkiye, ilk yerli kanser ilacını üretmeye hazırlanıyor. Ankara Üniversitesi, Türkiye’nin ilk “hayvan laboratuvarlı radyofarmasotik üretim ve AR-GE” tesisini, yani radyoaktif ilaç üretip, hayvan deneylerini yapabilecek ilk merkezini kurdu.

Merkez hakkında bilgi veren Ankara Üniversitesi Nükleer Tıp Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Küçük, “Amacımız yeni radyoaktif maddeleri Türkiye’de üretmek. Bu bir ilk olacak. Çünkü ürettiğiniz bir kimyasalı, hastalıklı dokuda ne kadar tutulduğunu, nasıl tutulduğunu bilmeden insana veremezsiniz” dedi.

Üniversite bu merkezde hem onkolojik ilaçlar üretecek hem de bu ilaçların kanser tedavisinde etkili olup olmadığını hayvanlar üzerinde test edebilecek.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ YERLİ KANSER İLACI ÜRETMEYİ HEDEFLİYOR

Hayvanların görüntülenmesi için PET BT sistemi kullandıklarını belirten Prof. Küçük, bu testin neden önemli olduğunu şöyle aktardı:

“Tedavi etkili mi, tümörü küçültüyor mu, yoksa küçültmüyor veya başka yerde mi etkili… Bunların hepsini görmüş ve bu basamaktan sonra da insan çalışmalarına geçmiş olacağız.”

Üniversitenin hedefi gelecek yıl ilk yerli kanser ilacını üretebilmek.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.