Yeni korku: Zika virüsü

Hamile kadınlara bulaştığında çocukların mikrosefali yani küçük kafalı olarak doğmasına neden olan virüs nedeniyle dünya alarmda.

Virüsün en çok görüldüğü ülke olan Brezilya’da, ekim ayından bu yana engelli doğan çocukların sayısı 4 bini aştı.

Peki Türkiye için bir risk var mı? Sorunun cevabını Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Banu Bingöl Günenç, “Türkiye’den bu bölgelere gidenlerde görülme olasılığı var, o nedenle bu seyahetleri yasaklamak, mecbur kalmadıkça gitmemek lazım. Güney Amerika, Porto, Tahiti, Paraguay gibi lkelere gitmemek gerekiyor” şeklinde verdi.

Zika virüsü İngiltere’ye kadar ulaştı. Kolombiya, Surinam ve Guyana’dan dönen 3 İngiliz vatandaşında zika virüsüne rastlandı.

Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Çağrı Arıoğlu Aydın, virüsün bir sivirisineğin ısırmasıyla bulaştığını söyledi.

Virüsün neden olduğu mikrosefali bebeklerde beynin yetersiz gelişmesine yol açıyor ve hayatta kalma şansını azaltıyor.

Doç. Günenç, virüsün bulaşma şekli hakkında, “Üst solunum yolu enfeksiyonu gibi bulaşıyor. Gebeler için çok tehlikeli, gebede özellikle ilk 3 ay bulaştığında mikrosefali dediğimiz ufak beyin ve ufak kafa çevresiyle giden bir hastalık ve zeka geriliği yapıyor” dedi.

Zika virüsüne karşı henüz bir aşı geliştirilebilmiş değil.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.