Yeni evlenenlere üreme check-up’ı

Kısırlık yani infertilite hem kadın hem erkeklerde görülebiliyor. Neredeyse her 5 çiftten biri istediği halde çocuk sahibi olamıyor. Kadın ya da erkekte kısırlığın görülme sıklığı hemen hemen aynı. Kısırlık, yüzde 30-40 oranında kadına, yüzde 10-30 erkeğe ait nedenlerden, yüzde 15- 30’unda da çiftin her ikisini de ilgilendiren nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor. Çiftlerin yüzde 10-15’in de ise probleme yol açan bir neden bulunamıyor ve bu durum nedeni açıklanamayan infertilite olarak adlandırılıyor.

Bazı çiftlerin çocuk sahibi olma planlarını ertelediğini belirten Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Hakan Özörnek, özellikle yeni evlenenlere üreme check-up’ı yaptırmalarını öneriyor.

Özörnek, 20’li yaşların gebe kalınması için ideal yaşlar olduğunu hatırlatarak, bu yaşlarda aylık yüzde 25 olan gebe kalma şansının yaş ilerledikçe düştüğüne dikkat çekiyor. Kadın için normal üreme sürecinin, ilk adetini gördükten sonra yavaş yavaş başladığını kaydeden Dr. Özörnek, şunları söyledi:

“Türkiye’de ilk adet yaşı 12 – 13 civarındadır. 20’li yaşların başı gebe kalınması için ideal yaşlar. Bu çağda aylık gebe kalma oranı yüzde 25 civarında. O nedenle üremenin 20 – 35 yaş arasında olmasını tavsiye ediyoruz. 35’ten sonra kadının doğurganlığında bir azalmanın ortaya çıktığını görüyoruz. 40 yaş sonrasında bu azalma hızlanıyor. Kişiden kişiye değişmekle birlikte aşağı yukarı 44 yaşından sonra doğurganlık oranı yüzde 1’ler civarındadır. Kısacası kadının bir üreme çağı var ama maalesef bu o kadar da uzun değil. Bu sebeplerden dolayı çiftlere önerim şu olabilir; eğlenmeyi, para biriktirmeyi, statü sahibi olmayı öteleyebilirsiniz.”

Testlerin hem anne adayına hem de baba adayına fizik muayene ,semen analizi, kan testleri ve diğer özel prosedürlerden oluştuğunu anlatan Özörnek, bebek sahibi olmak için en uygun zamanı bu testlerin ortaya koyduğunu söylüyor, örneğin kadınların adet döngülerini uzun süreli olarak kaydetmelerinin yumurtlama ile ilgili çok önemli ipucu vereceğini anlattı.

İnfertilite alarmının her çift için özel olarak hesaplandığına dikkat çeken Özörnek örneğin 30 yaş ve üzerindeki bir kadın herhangi bir doğum kontrolü olmaksızın 6 ay içinde gebe kalmazsa bunun sorun olarak görülmesi gerektiğini, oysa 20-30 yaş grubundaki bir kadın için bekleme süresinin bir yıla kadar uzayabileceğini belirtti.

ÜREME CHECK-UP’I ZOR MU, MALİYETİ YÜKSEK Mİ?

Çiftler üreme check-up’ını duyduklarında çok karmaşık uzun süren ya da kimi zaman ağrılı, sancılı bir süreci hayal edebiliyor. Yapılacak işlemlerin maliyeti de çiftlerin merak ettiği önemli hususlardan biri.

Dr. Özörnek merak edilen bu noktalarla ilgili şu bilgileri verdi:

Bu teste; doğurganlık testi, anne – babalık testi de diyebiliriz. Bu testler anne ve baba adayının detaylı öyküsünün alınması, fizik muayene ve sonrasında yapılan semen analizi, kan testleri gibi basit aşamalar ile başlayarak, gerekirse biyopsi, laparoskopi, ilaçlı rahim filmi gibi daha ileri tetkikler ile devam edebilen bir süreci ifade eder. Testler tamamen kişiye özel planlanır. Her çift hatta her birey kendine özgü değerlendirilmelidir. Son yıllarda yapılan çalışmalar da göstermektedir ki doğurganlık şansı kişiye özel uygulamalar ile artmaktadır. Testlerin maliyeti konusunda da çiftlerin endişeye kapılmasına gerek yok aslında. Çünkü yeterli ve gerekli testlerin yapılması hem çiftlerin çocuk sahibi olma şansını ortaya koyacak hem de tedavi planlamasına rehberlik edecek çok önemli veriler içerir. Çiftler bu testi yaptırmadan çocuk sahibi olmaya kalktıklarında belki de gereksiz ve yetersiz tedaviler ile hem vakit kaybedecek hem de istenmeyen uygulamalara çok daha fazla harcama yapmak durumunda kalacaklar.”

ERGENLİK DÖNEMİ ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINI BELİRLİYOR

Op. Dr. Hakan Özörnek ergenlik çağındaki çocuklarda görülebilecek “ergenlik gecikmesi, erken ergenlik, aşırı kıllanma, erkek çocuklarda meme büyümesi ve düzensiz adet kanamaları gibi rahatsızlıkların ilerleyen yaşlarda kısırlığa neden olabileceğini bildirdi.

Özörnek, bu konuda anne ve babaların dikkatli olması gerektiğini belirterek “Her çocuğun daha ergenlik çağında, üreme sağlığı konusunda anne babalarının yönlendirmesiyle uzman doktorlar tarafından takip edilmesi gerekiyor” dedi.

GEÇ VE ERKEN ERGENLİKTEN NE ZAMAN BAHSEDİLİR?

Ergenlik gecikmesinin kızlarda 13.5, erkeklerde 14 yaşında halen ergenlik bulgularının başlamaması durumu olduğunu söyleyen Özörnek, “Nedeni yapısal ya da ailevi olabileceği gibi bazı doğumsal ya da hormonal hastalıklar olabilir. Beslenme bozuklukları, aşırı egzersiz ve süregen hastalıklar da ergenlik gecikmesine yol açabilir” diye konuştu.

Erken ergenlik ise, kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından önce ergenlik bulgularının ortaya çıkması olarak tanımlanabiliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.