Yeni doğan bebeğe yemek borusu yapıldı

Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alikahya Yerleşkesinde veri giriş personeli olarak çalışan Ekrem Doğar’ın eşi Neslihan Doğar, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alikahya Yerleşkesi’nde bir erkek çocuğu dünyaya getirdi.

Ekrem-Neslihan Doğar çifti bebeklerine Ahmet Asım ismini verdi. Hastanede yapılan ilk muayenesinin ardından morarma ve tükürüğünü yutamadığı belirlenen bebek yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırıldı. Yemek borusu olmadığı saptanan Ahmet Asım’ın ameliyata alınmasına karar verildi.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Onursal Varlıklı, Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Atakan Baltrak ve ekibi tarafından yapılan operasyonla, nefes borusunun yemek borusuna olan bağlantısı ayrılarak yaklaşık 2,5 saat süren ameliyatla yemek borusu yapıldı. Ahmet Asım başarılı geçen ameliyatın ardından yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip edilmeye başlandı. 10 gün boyunca takip altında tutulan bebek taburcu edildi.

3-4 BİN DOĞUMDA 1 GÖRÜLÜYOR

Çocuk Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Atakan Baltrak, “Bu durum 3-4 bin doğumda 1 görülür. Klasik bulgusu hayatın ilk birkaç saatinde gelişen beslenme zorluğu, boğulma hissi, ağızdan köpük gelmesi ve solunum sıkıntısıdır. Ahmet Asım bebeğin hastanemizde doğumunun ardından yapılan muayenesinde ağzından bol köpük gelmesi beslenememe şikayeti olduğu tespit edildi. Bu nedenle yapılan tetkiklerin sonucunda Ahmet Asım bebeğin yemek borusunun olmadığı ve nefes borusunun yemek borusuna açıldığı tanısı konuldu. Hastamız yenidoğan yoğun bakım servisine alındıktan sonra 24 saat geçmeden çok kısa sürede ilave ek hastalıklar ile ilgili taramaları tamamlandıktan sonra hastanemiz ameliyathanesinde bu operasyon gerçekleştirildi. Ahmet Asım bebeğimizi 10 gün gibi kısa sürede taburcu edebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.