Yeni antibiyotiklere kapı açılabilir

doktor oneri

ABD’li doktorlar, amfizemin ortaya çıkmasında önemli rol oynayan bir enzimin, akciğerdeki bakteriyel enfeksiyonlara karşı ilk savunma hattını da oluşturduğunu belirledi.

Nature dergisinin son sayısındaki makaleye göre, Pittsburgh üniversitesinden uzmanlar, çok güçlü anti-bakteriyel özelliğe sahip olduğunu belirledikleri MMP12 enziminin, mikroplarla amansız savaşta yepyeni bir silah haline gelebileceğini ve yeni nesil antibiyotiklerin geliştirilmesini sağlayabileceğini düşünüyor.

“Makrofaj” olarak da isimlendirilen MMP12, “metaloproteaz veya metaloproteinaz” enzim ailesine ait bulunuyor. Esnek dokularda harabiyete yol açan enzim, ciğerde amfizem gibi patolojilere sebep oluyor. Amfizem, akciğerdeki hava keseciklerinin (alveollerin) kasılıp genişlemesiyle ortaya çıkan bir hastalık. Keseciklerin genişlemesi, kesecikleri birbirinden ayıran ince duvarların yırtılmasına ve dolayısıyla akciğerin esnekliğini yitirmesine yol açıyor.

MMP12 enzimi, bağışıklık hücreleri tarafından üretiliyor.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.