Yemen’de sağlık tesislerinin % 25’i kapandı

Dünya Sağlık Örgütü’nün sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada, Yemen‘de devam eden çatışmalar nedeniyle ülke genelindeki sağlık tesislerinin yüzde 25’inin kapılarını tamamen ya da kısmen kapatmak zorunda kaldığı belirtildi.

Açıklamada, sağlık tesislerinin kapılarını kapatma nedeninin, çatışmalar nedeniyle tesislerin zarar görmesi, personel eksikliği, ilaç ve yakıt yetersizliği olduğu kaydedildi. Yemen’de 500 binden fazlası hamile kadın olmak üzere 14,1 milyon kişinin uygun sağlık hizmetine muhtaç olduğu ifade edildi.

Taiz, Sada ve Hicce başta olmak üzere çatışmaların yaşandığı kentlerde sağlık hizmetleri çökmüş durumda. Taiz ilindeki Yüksek Tıp Komitesi yaptığı son açıklamada, Husilerin ablukası ve tıbbi yardımlar ile yakıt girişini engellemeleri nedeniyle ildeki 40 sağlık tesisinden 37’sinin hizmet dışı kaldığını duyurmuştu.

ÇATIŞMALAR 10 AYDIR SÜRÜYOR 

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen’de, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri mart ayında, ülkede yönetime bağlı birliklerle çatışan Husilerin ilerleyişini durdurmak için operasyon başlatmıştı. Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan’da sona erdiği açıklanmış, ardından Yemen halkı için artık “Umuda Dönüş” operasyonunun başladığı duyurulmuştu. Husiler ile yönetim yanlısı gruplar arasındaki çatışmalar ise ülkenin çeşitli kentlerinde sürüyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.