Yemen’de difteri salgını (Difteri nedir, nasıl bulaşır?)

DSÖ tarafından yayımlanan raporda, Yemen’de son iki ayda 678 şüpheli difteri vakası tespit edildiği, 48 kişinin ise salgın nedeniyle yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Salgının, ülkedeki 23 ilin 19’unda görüldüğü ifade edilen raporda, şüpheli vakaların en çok İbb ve El-Hudeyde illerinde tespit edildiği aktarıldı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteklediği Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi güçleri ile Husiler arasında yaklaşık 3 yıldır şiddetli çatışmalara sahne olan Yemen, difterinin yanı sıra kolera salgınıyla da mücadele ediyor.

DİFTERİ NASIL BULAŞIR, HANGİ BELİRTİLERİ VERİR?

Difteri, genellikle burun içi ve boğazı etkileyen, bakterilerin sebep olduğu bir hastalık. “Kuşpalazı” olarak da bilinen hastalık, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlıyor ve giderek ağırlaşıyor. 100 yıl kadar öncesinde çok sık görülen difteri aşılamalar ve geliştirilen tedavi yöntemleri sayesinde nadiren görülür hale geldi.

Boğaz ve bademcikleri kaplayan gri renkli zar, boğaz ağrısı, boyundaki lenflerde şişlik,
soluk alıp vermede zorluk, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, burun akıntısı, ateş ile belirti veren difteri, hasta kişinin öksürük ve hapşırıkları ile çevreye yayılan damlacıklar yoluyla bulaşıyor.

Hastanın eşyalarına bulaşan bakterilerle temas, çatal bıçağı veya tabaklarını kullanmak da hastalığın yayılmasına yol açıyor.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.