Yemen kolera salgınına karşı yardım istedi

Yemen’de yönetim karşıtı Husilerin, kolera salgını nedeniyle başkent Sana’yı “afet bölgesi” ilan ettiği bildirildi.

Yemen resmi haber ajansı SABA’da yer alan Husilerin ilan ettiği hükümete bağlı Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında, daha önce görülmemiş bir sağlık felaketinin yaşandığı başkent Sana’da kolera salgını nedeniyle afet bölgesi ilan edildiği belirtildi.

Sana’nın tüm ilçelerinde görülen salgın nedeniyle ilde acil durum ilan edildiği kaydedilen açıklamada, “Salgına yakalanan kişi sayısı normal ortalamaların üzerinde ve sağlık sisteminin gücünü aşıyor. Sana’da koleraya yakalanan kişi sayısı son iki hafta içerisinde 2 bin 567’ye ulaştı. Tüm ilgili kurum ve kuruluşları, Sana ve diğer illerde yaşayan vatandaşların hayatını tehdit eden sağlık sorunun çözülmesi için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırıyoruz.” denildi.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü de yayımladığı açıklamada, kolera salgınının önüne geçilmesi ve başka hastalıkların yayılmasının önlenmesi için uluslararası örgütlere insani ve sağlık yardımlarını arttırmaları çağrısında bulundu.

Yemen’in farklı illerinde 27 Nisan’dan bu yana koleraya yakalanlardan 115’inin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.