Yaza semizotu ile hazırlanın

Vitamin ve mineral zengini semizotu; A, B1, B2, B6, C, E, niasin, nikotinik asit, beta karoten, riboflavin, folat gibi vitaminlerden ve özellikle K, Ca, Fe, Mg, Na, P, Cu, Zn ve Mn minerallerinden zengin olması sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili.

Semizotunun diyetlerin vazgeçilmezi olabildiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, kaloriye dikkat çekiyor, “Semizotunun 100 gramı sadece 32 kaloridir. Düşük kalori ve düşük glisemik indeksi ile kan şekerinin dengelenmesini sağlayan semizotu, formda kalmaya yardımcı oluyor” diyor.

OMEGA 3 İÇİN TÜKETİN

Doymamış yağ asitlerinden; özellikle omega 3 yağ asitleri, a-linolenik asit, EPA, DHA, glutatyon, glutamik asit ve aspartik asit bakımından zengin olan semizotu, bu özelliklerinden dolayı kalp damar sağlığını koruyucu etki gösteriyor.

SEMİZOTU KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

Semizotunun içeriğindeki zengin bileşenler sayesinde kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olduğunu söyleyen Talak, kan basıncının dengelenmesinde önemli rol oynayan bu sebzenin aynı zamanda bakteri düşmanı olduğunu vurgulayarak, diğer faydalarını şöyle özetliyor:

KANSER TEDAVİSİNDE BESLENMEYE DESTEK

Antioksidan ve antiinflamatuar etkisinden ötürü semizotu bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kanser gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor.

HEMOROİD TEDAVİSİNE YARDIMCI

İdrar söktürücü ve toksin temizleyici özelliğe sahip olan semizotunun, böbrekteki kumu ve taşı döktüğü, dizanteri ve hemoroid problemlerinde olumlu etki gösterdiği çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

BAĞIRSAKLARI LİFLE MUTLU EDİYOR

Baharın şifalı besini, içerdiği yüksek oranlı lifiyle kabızlığı önlüyor, kabızlık çekenlere bağırsakları çalıştırarak fayda sağlıyor.

ENERJİ DEPOLATIYOR

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde, günümüzün önde gelen şikayetlerinden olan yorgunluk, halsizlik ve depresyona da iyi geliyor. Bilişsel fonksiyon ve büyüme, gelişmeyi destekliyor.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.