Yaz geliyor, kulak iltihaplarına dikkat

Bayındır Sağlık Grubu’na bağlı Bayek Cerrahi ve Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Kliniği’nden Dr. Dinç Mirata, yaptığı açıklamada, yaz aylarıyla birlikte en önemli sorun olan nemin, özellikle hassas olan dış kulakta sorunlara yol açarak işitme kayıpları ve önemli hastalıkları beraberinde getirebileceğini söyledi. Dış kulak cildinin çok hassas olduğunu ve çabuk tahriş olabildiğini hatırlatan Mirata, ”Dış kulakta en ufak kaşıntı dahi enfeksiyonu kolaylaştırıcı faktör oluyor” dedi.

Yapısı itibariyle nemin dış kulakta kolayca toplanabileceğini anlatan Mirata, şöyle konuştu: ”Özellikle yaz aylarıyla birlikte terleme de doğal olarak artar. Ter kulak içinde saklanabilir. Oluşan nem, dış kulakta mikroorganizmaların kolay ve hızlı bir şekilde üremesini sağlar. Nem, bu bölgede kaşıntıya yol açar. Kaşıntı ise dış kulakta zedelenmeyi, beraberinde ise mantar oluşumunu tetikler. Nemle birlikte dış kulakta oluşacak mikrobik iltihaplanmalar, ilerleyen günlerde işitme kayıpları gibi önemli kulak rahatsızlıklarını beraberinde getirir”

KULAĞINIZI KAŞIMAYIN

Tekrarlayan kulak enfeksiyonlarının şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin habercisi olabileceğini vurgulayan Mirata, kulağın, başta parmak olmak üzere sert cisimlerle kaşınmaması gerektiğini söyledi. Serinlemek amacıyla girilen havuz ve deniz suyunun temiz olmasına özen gösterilmesinin önemine dikkati çeken Mirata, kirli suların kulaktaki enfeksiyonu artıracağını, sık tekrarlayan durumlarda ise mutlaka bir uzman doktora başvurulması gerektiğini kaydetti.

Mirata, dış kulak iltihaplanmalarına karşı alınabilecek önlemleri ise şöyle sıraladı:

”Havuza veya denize gireceğiniz durumlarda tıkaç kullanın. Suya girdikten sonra mutlaka kurulanın. Kulaklarınızı temizlediğiniz pamuklu çubukları çok içine sokmadan hafifçe kullanın. Bünyenizde alerjiye yol açan gıdaları tüketmeyin. Doktorunuz tarafından verilmiş kulak damlalarını, özelliği dolayısıyla açıldıktan sonraki 15 günlük süreçte kullanın. Kulağınızı kaşıdıysanız ardından suyla temas etmeyin”

OTİTİS EKSTERNA NEDİR ?

Otitis eksterna dış kulak yolunu döşeyen cildin akut bakteriyel iltihabıdır. İlk belirti iltihabın başlangıcını işaret eden kaşıntıdır. Kaşıntının ardından ağrılı dönem başlar. Ağrı otitis eksternanın en belirgin ayırtedici özelliği olup çok şiddetlidir. Gelişen ödem zaten dar olan bu kanalda çevre dokulara baskı yapar. Kulak kepçesini hareket ettiren her türlü eylem (çiğneme gibi) ağrıyı arttırır. Zamanla ödeme bağlı olarak dış kulak yolu tamamıyla tıkanır ve geçici işitme kaybı olur.

Otitis ekterna tedavisi mutlaka bir KBB Uzmanı tarafından yapılmalıdır. Çünkü kullanılacak kulak damlalarının dış kulak iç kısımlarına ulaşabilmesi için genellikle kanal içerisine ilaçlı meçler yerleştirilmesi gerekir. Bu meçlerin de iyileşme gözlenene kadar sık pansumanlarla değiştirilmesi gerekebilir. Tabii bunun yanında uygun antibiyotik ve şiddetli ağrıyı azaltmak için non-steroid antienflamatuar ilaç kullanımı da tedavinin diğer ayağını oluşturur.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.