‘Yaşlılar ve çocuklar hacca gelmesin’

Kasım ayında hac mevsiminin başlamasıyla 3 milyon kişinin kutsal topraklara akın etmesi bekleniyor. Şu ana kadar 3 bin 500 vakanın görüldüğü ve 26 kişinin hastalıktan öldüğü Suudi Arabistan’da hac mevsiminde büyük bir salgın başgöstermemesi için yeni önlemler alınıyor.

Suudi yetkililer, risk grubunda olan yaşlılar, çocuklar ve hamilelerin hac farizalarını bu yıl ertelemeleri çağrısında bulundu.

Bu çerçevede Cidde havaalanına gelecek hacı adayları 20 termal kamerayla kontrol edilecek. Sağlık personelinin sayısı yüzde 20 artılırken, cidde ve medine havalanları yakınlarında 500 hasta kapasiteli sağlık merkezleri kurulacak.

Suudi Arabistan ayrıca Ekim’de eline ulaşacak şekilde 10 milyon doz domuz gribi aşısı de sipariş etti. Tamiflu ilacının stoğu da yüzde 20 artırıldı. Tüm hacıların aşı olmaları zorunlu olacak.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.