Yaşlandıkça hastalanıyoruz

Dünyada her yıl yaşlanan insan sayısı 8 milyon artıyor, 2030’da bu artışın yılda 24 milyona ulaşacağı öngörülüyor.

Yaşlı nüfusunun artmasına bağlı olarak sağlık sorunlarının da artacağını vurgulayan Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal, ”Dünya Sağlık Teşkilatı’na göre dünya nüfusunun yaşlanmasıyla birlikte kanser, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kronik akciğer ve demans hastalıkları artmaktadır. Sigara kullanımı, obezite, sağlıksız ve bilinçsiz beslenmenin önüne geçilebilmesi için kapsamlı çalışmalar yapılmalıdır” dedi.

Kutsal, yaşlanmayla birlikte vücut ağırlığının düştüğünü, adalelerin zayıfladığını, kemiklerde kalsiyum miktarının azaldığını, tat ve doku alma hissinin kaybolmaya başladığını, vücuttaki su miktarının düştüğünü, ağız ve diş sağlığı gibi problemler ile kalp-damar, şeker ve hipertansiyon gibi hastalıkların görülme sıklığının arttığını ifade etti.

Yaşlıların hastalıklar dışında sosyal yaşamlarının da olumsuz etkilendiğini dile getiren Kutsal, yaşlıların bir başkasına bağlı hale geldiği, arkadaşlarını birer birer kaybettiği için yalnızlaşarak depresyona girebildiğini söyledi.

Kutsal, koruyucu hekimliğinin, sağlıklı bir yaşlılık dönemi için çok önemli olduğuna işaret ederek, akılcı ilaç kullanımına özen gösterilmesi, ev kazalarından korunulması, sağlıklı beslenilmesi, fiziksel aktivitenin ihmal edilmemesi ve düzenli tarama testleri yaptırılması gerektiğini bildirdi.

İNATÇI UNUTKANLIĞA DİKKAT!
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ufuk Ergün de yaşlılıkta en sık görülen hastalıklardan birinin Alzheimer olduğunu söyledi. Alzheimer’ın 65 yaşın üstündekilerin yüzde 10’unda, 85 yaş üstündekilerin ise yüzde 50’sinde görüldüğünü anlatan Ergün, ”Şu anda dünyada 14 milyon, Türkiye’de 250 bin alzheimer hastası tahmin ediliyor” dedi.

Ergün, her unutkanlığın alzheimer olarak algılanmaması gerektiğini de vurgulayarak, ”Ama orta yaş üzerinde ortaya çıkan, ilerleyici ve günlük yaşamı etkileyen inatçı unutkanlıkların klinik önemi vardır” uyarısında bulundu.

KALP DAMAR HASTALIKLARI BİRİNCİ ÖLÜM NEDENİ
Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Klinik Şefi Prof. Dr. Ali Kutsal ise kalp damar sistemi hastalıklarının tüm dünya ülkelerindeki ölümlerde birinci sırada yer aldığını söyledi.

Kalp-damar sistemi hastalıkları içinde damar sertliğinin çok önemli olduğunu anlatan Kutsal, buna bağlı olarak felç, kalp krizi, bacaklarda ya da göğüste ağrı, ve kangren görülebileceğini kaydetti.

Kutsal, damar sertliğinin yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu olmadığını vurgulayarak, genetik faktörler dışında beslenme, fiziksel aktivite, düzenli sağlık taraması, sağlıklı beslenme ile hastalığın önlenebileceğine dikkati çekti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.