Yaşından büyük göstermenin sırrı çözüldü

Hollanda’nın Rotterdam kentindeki Erasmus Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlarınca yapılan araştırmanın sonuçları “Current Biology” dergisinde yayınlandı.

2 BİN 600 KİŞİNİN GENETİK ÖZELLİKLERİ İNCELENDİ

Manfred Kayser başkanlığındaki araştırma ekibi, bir grup deneğe başka deneklerin fotoğraflarını gösterip bu kişilerin yaşlarının tahmin edilmesini istedi. Yaşı olduğundan daha genç ya da daha yaşlı tahmin edilenlerin genetik özellikleri incelendi. Bunun için toplam 2 bin 600 kişiyi kapsayan ve daha önce yapılmış bir araştırma için oluşturulan veri tabanından yararlanıldı.

GENÇ YA DA YAŞLI GÖRÜNMEYİ NASIL ETKİLİYOR?

Uzmanlar böylece MC1R adlı gene ulaştı. Uzmanlar bu gene birçok özelliğiyle zaten aşinaydı. Soluk ten ve kızıl saçlı olmayı belirleyen gen, iltihap ve DNA onarımı gibi biyolojik faaliyetlerden de sorumlu. Uzmanlar, bu özelliklerin genç ya da yaşlı görünmeyi etkilediği ihtimali üzerinde duruyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.