“Yaşamayacak olsa da bebeği doğurun”

doktor oneri

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi (NHS), bebeklerinin ölü doğması veya çok kısa süre yaşaması beklenen anne adaylarına kürtaj yaptırma ya da fetüsü 9 ay boyunca karınlarında taşıyıp, doğumdan sonra ölen bebeğin organlarını, başka çocuklara yaşama şansı vermeleri için bağışlama seçeneğini sunacağı açıklandı.

Hürriyet’in Daily Mail’e dayanarak verdiği habere göre, NHS’in bebekleri ölecek annelerin, kürtaj yerine fetüsü doğuma dek taşımaya teşvik etmeyi planlamasının nedeni; bağışlanan organ sayısındaki yetersizlik. 

YAŞAMAYACAK BEBEKLERİ DOĞURMAYA TEŞVİK

Birleşik Krallık genelinde son iki yılda iki aylık ya da daha küçük sadece 11 bebeğin organ bağışı yaptığı ancak kadınların “yaşamayacak” fetüsleri doğurmaya teşvik edilmesi durumunda bu sayının yılda 100’e yükselebileceği belirtildi.

ORGAN NAKLİ BEKLEYEN ÇOCUKLAR İÇİN UMUT OLABİLİR

Uzmanlar, bebeklere ait organların başka bebeklere nakledilemediğini ancak organ nakli bekleyen çocuk ve gençler için umut olabileceğini söyledi.

ETİK TARTIŞMASI YARATTI

NHS projesi bazı doktorlar tarafından “etik dışı” olarak tanımlanırken, kimi uzmanlar da yaşamayacak bebeklerinin organlarını bağışlamanın bebeğini kaybetmenin tramvasını yaşayan kadınlara huzur verebileceğini söyledi.

Leeds St James Üniversite Hastanesi cerrahlarından organ nakli uzmanı Niaz Ahmet, “Biz bu uygulamanın ülke genelinde önemli bir organ kaynağı yaratabileceğini düşünüyoruz. NHS için çalışan bazı görevliler bu organların kullanılabileceğinden haberdar değil. Bunu öğrenmeleri gerekiyor. Bu organlar nakledildiğinde çalışıyor, hem de uzun süre çalışıyor” dedi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.