Yanlış ayakkabı diz ve kalçayı vuruyor

Çabuk yorulma, ağrı ve eklemde şişlik gibi belirtilerle kendini gösteren kalça ve diz kireçlenmesi; en çok aşırı kilolu, yaşlı ve iltihaplı romatizma hastalığı olanları etkiliyor. Bilinçsizce yapılan spor, diz çökerek yapılan temizlik, ağır aktiviteler ve uzun süre yanlış ayakkabı kullanımı, kireçlenmenin nedenleri arasında yer alıyor.

KİREÇLENME EN ÇOK KALÇA VE DİZLERİ ETKİLİYOR

Eklem kıkırdağının yapısında deformasyon, aşınma ve incelme sonucunda ortaya çıkan bu sorun, kıkırdağın altındaki kemik dokusunda değişikliklere ve eklem kenarında çıkıntılara neden oluyor.

Özellikle 40 yaş üstü bireyleri etkileyen kalça ve diz kireçlenmesi, gençlerde de görülüyor. Halk arasında ‘iltihaplı romatizma’ olarak bilinen ve yaşa bağlı olmayan kalça kireçlenmesi de ortaya çıkıyor.

Rahatsızlığın, çocukluk ve ergenlik dönemi ile gençlik çağında geçirilen çeşitli travmalar sonucunda kendini gösterdiğini belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Halıcı, “Altta yatan bazı hastalıklar bu hastalığın seyri açısından önemlidir. Örneğin iyi tedavi edilmemiş kalça çıkığı ve ikincil olarak diz kireçlenmeleri, hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır” dedi.

KALÇADAKİ HASAR ARTTIKÇA AMELİYAT GEREKLİ OLABİLİR

Kalça bölgesindeki kireçlenme, hareketli ve oynak eklemin yüzeyindeki kıkırdakların tahrip olmasıyla ortaya çıktığını ve kendini ağrıyla belli ettiğini aktaran Dr. Halıcı, hastalığın seyri ve tedavi yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Hastalığın başlangıcında ağrı istirahatle kendiliğinden geçer. Ancak hastalığın ilerleyen aşamalarında kıkırdaktaki hasarın artması nedeniyle istirahat yeterli olmaz. Bu dönemde hafif düzeyli ağrı kesiciler kullanılması gerekmektedir. Hastalığın daha ileri aşmasında ise kıkırdaktaki deformasyon artmakta, daha ağır düzeyli ilaçlarla ağrı kontrol altına alınmaktadır. Bir sonraki aşamada ise artık ilaçlar, ağrıya çare olmaz. Fizik tedavi uygulamaları ve kalçaya yapılan enjeksiyonlar sonrasında hastalığın son aşamasında cerrahi müdahale kaçınılmaz hale gelir.

KALÇA KİREÇLENMESİ DİZ AĞRISI İLE KENDİNİ GÖSTERİR

Kalça kireçlenmesinin teşhisinde ağrının kaynağının doğru belirlenmesi gerekmektedir. Bu sorun nedeniyle rahatsız olan birçok kişi, kalça ağrısı değil de diz ağrısı nedeniyle ortopedistlere başvurmaktadır. Kalçadaki kireçlenme sorununun neden olduğu ağrının genellikle dize vurması sonucunda bu hastalık teşhis edilmektedir. Kalçada kemik kangreni ve yumuşak dokuları etkileyen hastalıklar ile bel kaynaklı ağrılar da kalça bölgesinde ağrıya neden olabilmektedir. Bu ağrıların kireçlenme sorunu ile ilgisi genellikle bulunmamaktadır. Kireçlenmeye bağlı ağrılar kasığın ön tarafında ağrı şeklinde kendini gösterirken, kalçanın arka kısmındaki ağrıların büyük kısmı bel bölgesi kökenli ağrılar olmaktadır.

EKLEMLERİNİZİ KÖTÜ VE DİKKATSİZ KULLANMAYIN

Diz bölgesindeki kireçlenmenin en önemli sebebi genetik yatkınlık, aşırı kilo ile kötü ve dikkatsiz aktivite yapılmasıdır. Yükü dizleri ile kaldıran meslek grupları ile ısınmadan bilinçsizce yapılan spor ve uzun süre yanlış ayakkabı kullanımı sonucunda bu sorun ile birlikte ayak ve ayak bileği problemleri ortaya çıkabilmektedir. Kireçlenme dizin iç bölümünde ya da diz kapağında görülmektedir. Diz bölgesindeki kireçlenme sonucunda hastanın bir süre sonra merdiven inip çıkması ve oturup kalkması zorlaşır. Kireçlenme deneniyle hareket kabiliyeti düşer. Hastalar, bu sorun nedeniyle eklemlerinden gelen çıtırtı sesinden rahatsız olmaktadır. Menüsküs yırtığı ya da eklem faresine bağlı gelişen diz kilitlenmeleri sonrası oluşan ani düşmeler kalça kırıklarının nedenidir. Kalça kırıkları, yaşlı hastalarda hayati tehlikesi olan bir yaralanmadır.

KİREÇLENMENİN TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Güncel gıda takviyeleri ve alternatif tıp uygulamalarıyla kireçlenme süreci yavaşlatılmaktadır. Hastalık tablosu ilerleyip son aşamaya geldiğinde ise cerrahi sonucu yerleştirilen eklem protezi çözüm olmaktadır. Gerek diz gerekse de kalça kireçlenmelerinde son aşamada yapılan kalça ve diz protezleri ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ameliyat sonrası ertesi gün hastalar koltuk değnekleriyle yürütülmekte ve 3-5 günlük hastane süreci sonrası taburcu edilmektedir.”

Fotoğraflar: Getty Images Turkey

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.