Yanlış antreman hem ruhu hem bedeni bozuyor

doktor oneri

Büyük şehir hayatının koşuşturmacası içinde kişinin kendine zaman ayırıp hem fiziksel hem ruhsal sağlığı için iyi gelecek bir uğraş olan sporu tercih etmesinin faydalı olduğunu belirten Amerikan Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Uzman Psikolog Aslı Akkan, antrenman bağımlılığının hem ruhda hem de bedende sorunlar yaratabileceğini anlattı:

Antrenman bağımlılığının da sigara ve alkol gibi bağımlılıklarda olduğu gibi hem fizyolojik hem de psiko-sosyal açıklamaları vardır. Fizyolojik açıklaması spor yapan vücudun ürettiği hormonlara alışıp tıpkı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi o hormon düzeylerini vücutta tutmak istemesidir.

Yine diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişinin vücudu aynı tatmin düzeyi için o hormonun daha çok ve daha düzenli sağlanmasına ihtiyaç duyar. Bu da kişiyi sürekli ve git gide daha artan düzeyde spor yapmaya sürükler.

Psiko-sosyal nedeni ise genellikle bayanlarda yeme bozukluklarına (anorexia nervosa ve bulimia nervosa) neden olan, kişinin kendiyle barışık olmayışı hatta bunun kimi zaman kişilik bozukluğu düzeyinde oluşudur. Bu kişiler ne kadar çok spor yaparlarsa yapsınlar asla “ideal” kilolarına, ölçülerine veya görüntülerine sahip olamazlar. Hep daha iyisi, daha fazlası vardır. “İdeal’e” ulaşmak için hep daha fazla spor yapılmalıdır. Yapıldıkça ise hormonal denge de psikolojik denge kadar etkilenmekte ve daha fazla spor kaçınılmaz hale gelmeye başlamaktadır. 

DEPRESYONA NEDEN OLABİLİR
Aşırı düzeyde, hatta bağımlılık derecesinde yapılan antrenmanın zararları sadece bedensel(kasların aşırı yorulması, sakatlıklar vs.) değildir. Kişinin kendi vücuduyla ilgili sürekli olarak çarpıtılmış fikirlere sahip oluşu ve bunun beraberinde seyreden kendileri hakkında olumsuz düşünceleri kişiyi depresyona kadar götürebilir.

Bu bağımlılık yüzünden kişinin sosyal hayatı da zarar görebilir. Bir süre sonra bu kişilerin tek sosyal yaşantıları spor olur. Arkadaşlarıyla, eşleri dostlarıyla yenecek bir yemek ya da gidilecek bir sosyal ortamın yerini çoğu zaman spor yapmak alacaktır. Hayat düzenleri tamamen spor antrenmanlarına göre düzenlendiği için sosyal izolasyona varacak düzeyde sıkıntılı durumlarla karşılaşmaları olasıdır.

ANTRENMAN BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE
Her türlü bağımlılıkla mücadelede olduğu gibi antrenman bağımlılığıyla mücadelede de en önemli unsur kişinin farkındalığıdır. Farkındalık, bireyin kendini neden bu kadar egzersiz yaptığıyla ilgili sorgulamaya başlamasıyla başlar. Kişi bu sırada belli ölçülerde de olsa düşünce yapısındaki değişimleri görmeye başlar.

Farkındalık geliştirmeye başlayan bireyler yavaş yavaş spora ayırdıkları zamanlarını biraz daha azaltmaya ve bu zamanları başka aktivitelere ayırmaya başlamaları, hatta kendilerini buna zorlamaları faydalı olacaktır. Her bağımlılık tedavisi sırasında yaşandığı gibi kişi ilk başta huzursuzluk, gerginlik, sıkıntı gibi yoksunluk semptomları gösterebilir. Ancak bu hormonal dengenin oturmasıyla azalacak ve zamanla tamamen kaybolacaktır.

Farkındalık geliştirmekte zorlanan ve yeni düzen kurmaya niyetlenmeyen “antrenman bağımlılarının” ise daha köklü psikolojik yakınmalarının olması beklenir. Bu durumda psiko-sosyal denge için bir uzmana başvurmaları önerilebilir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.