Yabancı sağlıkçıda yeni dönem

Yabancı ebeler de artık yabancı doktorlar ile aynı koşullarda Türkiye’de görev yapabilecek.

Suriyeli sağlık personeli içinse artık diploma denklik şartı aranmayacak.

Sağlık Bakanlığı, yabancı sağlık meslek mensuplarının Türkiye’deki özel sağlık kuruluşlarında çalışmasına ilişkin yönetmelikte değişikliğe gitti. Türkiye’de çalışabilen sağlık personelinin kapsamı genişletildi.

Daha önce diş hekimleri, eczacılar, ebeler ve hasta bakıcılar kapsam dışında tutulurken, yeni yönetmelik ile yabancı ebelerin de özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmesinin önü açıldı.

ÇALIŞMA ONAYINI SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI KURUL VERECEK

Yönetmelik ile Suriyeli sağlık personeli için denklik de aranmayacak.

Buna göre Suriyeliler, yabancı sağlık personelinden istenen “diploma veya uzmanlık belgelerinin denkliğinin onaylanmış olması” ile “mesleğini icra etmesine kanunen engel bulunmaması” şartlarından muaf tutulacak.

Bu kişilerin çalışma onayı ise Sağlık Bakanlığı’nca oluşturulan kurul tarafından verilecek.

Suriyeli sağlık personelinin öncelikle kamplar ve göçmen sağlığı merkezlerinde görevlendirilmeleri planlanıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.