Wilma Elles: Dünya çok fazla kirlendi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı ile OMÜ Gençlik Topluluğu iş birliğiyle Samsun’a davet edilen oyuncu Wilma Elles, Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda ‘Sağlıklı Yaşam, Kanserle Mücadele’ konulu söyleşiye katıldı.

OMÜ Tıp Fakültesi’nden İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanları Prof.Dr.İdris Yücel ile Prof.Dr.Güzin Demirağ’ın da konuşmacı olduğu söyleşiye, Hayatta Kal Derneği Başkanı Doç.Dr.Mutlu Vural, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Söyleşinin açılış konuşmasında söz alan Gençlik Topluluğu’nun akademik danışmanı Yrd.Doç.Dr. Tamer Aslan, Wilma Elles’in çok özel bir konu üzerinde çalıştığını ve bunu katılımcılarla paylaşacağını belirterek üniversitenin gençlik topluluğu aracığıyla böyle bir oluşum içinde olmasından mutlu olduğunu söyledi.

KANSERE ERKEN UYARI SİSTEMİ – VİDEO

ÖLÜMLERDE İKİNCİ SIRADA

Prof.Dr.İdris Yücel, konuşmasında kanserin, ülkemizde ve dünyada hastalıklara bağlı ölümlerde ikinci sırada yer aldığını vurguladı. Her yıl dünyada 10 milyonun üzerinde kanser vakası ortaya çıktığını belirten Prof.Dr.Yücel, Türkiye’de de her yıl 150 bin kanser vakası görüldüğünü dile getirdi. Bütün bu çarpıcı rakam ve boyutlara rağmen kanserin çok da korkunç bir hastalık olmadığını söyleyen Prof.Dr.Yücel, şöyle dedi:

“YÜZDE 40’I ÖNLENEBİLİR”

“Kanserin en az yüzde 40’ı önlenebilir. Yani başka bir deyişle biz istersek kanser olma ihtimalimizi yüzde 40 azaltabiliriz. Dolayısıyla bize düşen, bu konuda bilinçli olmak, edindiğimiz doğru bilgileri başka insanlara aktarmak ve kanserle mücadelede mümkün olduğunca fazla taraftar kazanmaktır.”

KANSERLE MÜCADELE EKİP İŞİ

Annesini kanser nedeniyle 5 ay önce kaybeden oyuncu Wilma Elles ise kanser hastası yakını olarak hastalık sürecinde yaşadıkları ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Elles, söyleşide annesinin hastalığı boyunca bizzat birçok araştırma yaptığını, farklı doktorlara başvurduklarını ve son güne kadar annesinin moralini yüksek tutmaya çalıştıklarını belirtti. Wilma Elles, çok daha sistematik olarak kanserle ilgili bilgilere ulaşmak için ‘Hayatta Kal Derneği’ ile bir platform kurduklarını, kanserle mücadelenin bir ekip işi olduğunu ve bu süreçte doktor, hasta ve yakınlarına büyük görevler düştüğünü vurguladı.

KAMU SPOTUNDA OYNADI KANSER OLDUĞUNU ÖĞRENDİ – VİDEO

DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI

Wilma Elles, kanserle mücadelede kemoterapi ve radyasyonla tedavinin yanı sıra hastalık süresince tedaviyi destekleyen bir çok terapi yöntemlerinden de söz ederek, annesinin hastalığı boyunca deneyimlerini tecrübe ettiklerini katılımcılarla paylaştı.

Wilma Elles, annesinin kansere yakalanmasındaki faktörlere de değinerek, şöyle konuştu:

“Trafo merkezine yakın bir yerleşim biriminde yaşıyorduk. Kendisinin çok fazla elektrik dalgalarına maruz kalması bu hastalığı tetikledi diye düşünüyorum. Üstüne üstlük fazla iş yükü ve dolayısıyla strese girmesi hastalığının seyrini hızlandırdı. Bir de ailemizin genetik yapısı annemin kansere yakalanmasında etkili oldu galiba. O nedenle benim ve diğer aile bireylerinin bu hastalığa yakalanma riski var. Dünya çok fazla kirlendi. Her şey kimyasallaşıyor, bunda hepimizin sorumluluğu var.”

“BİTKİSEL ÜRÜNLER KEMOTERAPİ SÜRECİ DIŞINDA KULLANILMALI”

Prof.Dr.Güzin Demirağ’da söyleşide yaptığı konuşmasında kanserle mücadelede bitkisel ürünlerin rolüne ilişkin konuşarak şöyle dedi:

“Bitkisel ürünler kemoterapi süresince değil de onun dışında kullanılmalı. Bitkisel ürünlerin hangi dozda ve oranda kullanılacağı çok belli değil. Bununla ilgili özellikle Almanya’da enstitüler var ve bazı bilimsel çalışmalarda ispatlanmış veriler söz konusu. Örneğin ülkemizde, tadının çok kötü olması ve de çok fazla yan etkisinin bulunmasına rağmen ısırgan otu kanserle mücadelede kullanılan bitkilerden bir tanesi.”

Gıdalarla alınan vitaminlerin değil de dışarıdan alınan vitaminlerin çok masum olmadığına dikkat çeken Prof.Dr.Demirağ, yapılan çalışmalarda gerek A vitamini gerekse B vitamininin ihtiyaçtan fazla alındığında kanser yapacak etkiye sahip olduğunu ekledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.