WHO’da grip salgınları için acil toplantı

doktor oneri

WHO’den yapılan açıklamada, Genel Direktör Margaret Chan’ın bugün Cenevre’de TSİ 15:00’da başlayacak bir telekonferans düzenleyeceği, toplantıda virüsle ilgili yeni bilgilerin yanı sıra uluslararası halk sağlığı önlemlerinin ele alınacağı kaydedildi.

Toplantıda, salgının seviyesinin 6’ya çıkartılmasının düşünülmediği belirtildi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, domuz gribi olarak bilinen son grip salgınında, 69 ülkeden yaklaşık 22 bin kişi etkilendi, 125 kişi öldü.

TÜRKİYE’DE 2 KİŞİDE DAHA DOMUZ GRİBİ

Sağlık Bakanlığı, 3 Haziran’da Frankfurt bağlantılı olarak Toronto ve New York’tan Türkiye’ye gelen iki Türk vatandaşında domuz gribi tespit edildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son iki vaka ile Türkiye’de bugüne kadar toplam 10 kişide domuz gribi tespit edildiği bildirildi.

Vakaların dokuzunun ABD’den, birinin de Kanada’dan Türkiye’ye gelen kişiler olduğu belirtilen Bakanlık açıklamasında, kişiden kişiye bulaşma nedeniyle yerli vaka tespit edilmediği vurgulandı.

Bakanlık açıklamasında, ”Hastalar izole edilerek gözlem altına alınmıştır. Genel durumu iyi olan hastaların tıbbi takibi yapılmaktadır. Bakanlığımız tarafından gerekli tüm tedbirler alınmış ve titizlikle uygulanmaktadır. Hastalarla aynı uçakla yolculuk yapanlardan henüz ulaşılamayan kişilerin takiplerini yaptırmak üzere 112 ücretsiz telefon hattını arayarak ‘Ben domuz gripli hastayla aynı uçakla yolculuk yapan kişilerdenim’ şeklinde kendilerini tanıtmaları ve sağlık ekiplerinin kendilerine ulaşmalarını sağlamaları gerekmektedir”denildi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.