Vücuttaki oksijen seviyesini ölçen elektronik deri üretildi

Japonya’da bilim insanları vücuttaki oksijen seviyesini ölçebilecek elektronik deri (e-deri) ürettiklerini açıkladı.

Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar elektronik derinin ameliyat esnasında organlardaki oksijen seviyesini ölçmede kullanılacağını belirtti.

Araştırmacılar cihazın, cerrahi operasyonlar sırasında organların oksijen yetersizliğinden dolayı çökmesini önlemek amacıyla geliştirildiğini söyledi.

3 RENKLİ UYARI SİSTEMİ

Üzerinde kırmızı, yeşil ve mavi renkte ışıkların bulunduğu cihaz vücuttaki oksijen seviyesine göre uyarı verdiği ifade edildi.

Araştırmacılar cihazı daha da geliştirip uyarı sistemine sayıların ekleneceğini ve daha doğru verilere sahip olacaklarını belirtti.

“RAHATSIZLIK VERMİYOR”

Araştırma ekibinin sorumlusu Tomoyuki Yokota, “Cihaz parmağın üzerine yerleştirildiğinde, kişiye rahatsızlık vermeden vücuttaki oksijen seviyesini ölçüyor” dedi.

Yokota ayrıca, “İleriki aşamalarda cihazı direkt olarak iç organlara yapıştırabiliriz böylece ameliyat esnasında ve sonrasında organlardaki oksijen seviyesini ölçebiliriz” diye ekledi.

Sağlık alanında yapılan araştırmalarda giyilebilir teknolojilere oldukça yatırım yapılıyor. Araştırmacılar elektronik derilerden, vücuttaki şeker seviyesini ölçebilen gözlüklere ve lenslere kadar bir çok giyiyebilir cihaz üretmeye çalışyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.