Vücudunu doktor adayları için bağışladı

Milas Toplum Sağlığı Merkezine giden Ümit Togay, vücudunun kadavra olarak kullanılması için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağışlamak üzere gerekli işlemleri yaptı.

Togay, gazetecilere yaptığı açıklamada, kadavra bağışının yetersiz olduğu yönündeki haberleri görünce böyle bir karar aldığını belirterek şöyle konuştu:

“Basında gördüğüm haberlerden ülkemizde bu konuda bağışın yetersiz olduğunu öğrendim. Ben de bilime bir faydam dokunsun düşüncesiyle radikal de olsa bir karar alarak cesedimi bağışladım. Ben öldükten sonra cesedimin tıp fakültesi öğrencileri tarafından insanlığa hizmet amacıyla kullanılmasını istiyorum.”

Milas Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. İlyas Türk de Türkiye’de kadavra bağışının organ bağışı kadar fazla olmadığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının kadavra bağışının uygunluğu yönünde görüşleri bulunduğunu aktaran Türk, “Bağışlanan cesetler, İslami usullere uygun olarak tıp eğitimi ve bilimsel çalışmalarda kullanılabiliyor. Ümit Bey’in bağışıyla ilçemizde üçüncü bağışı almış bulunuyoruz” diye konuştu.

Türk, bağışlanan kadavraların şartnamedeki sürenin ardından toprağa verildiğini kaydetti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.