Vücuda monte edilen e-deri avantajı

Akıllı cihazlarla daha fazla içli dışlı olacağımız günler pek yakın… Yüze, kola ya da vücudun herhangi bir yerine takılabilen, polimer led, yani dijital göstergeler yerleştirilmiş çok ince, sağlam ve esnek e-deri bunlardan biri.

Science Advances dergisinin haberine göre, Tokyo Üniversitesinde geçtiğimiz günlerde geliştirilen bu elektronik deri, yüzlerce esneme ve gerilmeye dayanabilecek kadar esnekken, aynı zamanda giyilebilecek kadar da ince.

Ürünün diğer önemli bir özelliği de uzun ömürlü olması.

Araştırmacılar, polimer ledleri dış etkilerden korumak için silikon ve parilen içeren özel bir film ile kaplıyorlar. Bu materyaller, deriyle temas halindeki cihazı, oksijen ve su buharından koruyarak, bir günden daha uzun süre çalışmasına imkan sağlıyor.

AMELİYAT SIRASINDA VE SONRASINDA AVANTAJ SAĞLAYACAK

Vücuda yerleştirilen dijital cihazlar, gücünü elektrotlara bağlanarak sağladığı için bu aşamada pek kullanışlı değil ama araştırmacılara göre, ileride vücut ısısından ya da esnek pillerden enerji sağlayabilecek duruma getirilebilirler.

Araştırmacılar e-deri sayesinde esnek ve organik optik sensörlerin doğrudan organlara yerleştirilebileceğini, bunların ameliyat sırasında ve sonrasında kandaki oksijen seviyesini ölçmekte kullanılabileceğini belirtiyorlar.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.