Vertigo hastalık değil hastalık belirtisi

doktor oneri

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Vertigo Poliklinikliği Sorumlusu, Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esor Balkan, baş dönmesinin genel adı olan vertigonun, toplumda zaman zaman hastalık olarak dile getirildiğini, ancak vertigonun hastalık olmadığını ancak bir hastalığın belirtisi olduğunu söyledi.

İnsan vücudunda dengeyi sağlayan sistemler bulunduğunu, bunların başında da beyincik, iç kulak ve gözlerin geldiğini ifade eden Balkan, ”Tüm bunların dengeli çalışmasıyla dengemizi buluyoruz. Bunlardan biri bozulduğunda baş dönmesi oluyor ve buna vertigo deniliyor” dedi.

Baş dönmesinin yaygın bir sağlık sorunu olduğunu ve hastaların büyük bölümünün önce dahiliye servisine başvurduğunu ve burada tanı konulamayan hastaların çeşitli servislere gönderildiğini vurgulayan Balkan, bu nedenle üç yıl önce Akdeniz Üniversitesi’nde vertigo polikliniği açtıklarını bildirdi. Balkan, şöyle konuştu:
”Bu polikliniğin açılmasının nedeni, hastanın vertigoya neden olan hastalığını bulup onu tedavi etmektir. Bir hastanın, iç kulağına, beyincik fonksiyonlarına, derin duyularına ve gözlerine bakıyoruz. Eğer bizim branşımızla ilgiliyse biz tedavi ediyoruz değilse tanımızı koyarak ilgili branşa gönderiyoruz. En çok kulak, nöroloji, dahiliye, göz, psikiyatri ve fizik tedavi tanılarına rastlıyoruz.”

Vertigo polikliniğine, kurulduğundan bu yana 7 bine yakın kişinin baş dönmesi şikayetiyle başvurduğunu kaydeden Balkan, bunlardan yüzde 90’ının hastalığının tedavi edildiğini, yüzde 10’luk kısmın ise tedavilere devam etmeyen hastalar olduğunu ifade etti.

Balkan, ”Türkiye’nin her yerinden merkezimize gelen hastalar var. Hastaları takip ediyoruz ve hastalar merkezden çok memnun. 40 senedir başı dönen hasta vardı, hastalığını bir dakika içinde geçirdik. Hastalar birbirine söyleyerek böyle bir merkezin olduğu duyuluyor. Ekonomik ve zaman kaybını önlemek amacıyla daha çok hastanın bilmesi gerekli. Biz diğer bölümlerdeki yoğunluğu da bu merkez sayesinde azalttık. Başı dönen hasta başka poliklinikleri gezmeden direk buraya geliyor” diye konuştu.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.