Varis tedavisi için en doğru zaman

Kış aylarında kapalı giysiler nedeniyle tedavisi önemsenmeyen varisler, yaz aylarının yaklaşmasıyla, sağlık sorunlarının yanında estetik kaygılar da yaratıyor. Varis için en doğru tedavi zamanının ilkbahar olduğunu belirten Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Mustafa Bora Farsak, havalar çok ısınmadan ve cilt güneş ışığına maruz kalmadan harekete geçmek gerektiğini belitti.

DAHA ÇOK KADINLARI TEHDİT EDİYOR

Kanı kalbe taşıyan toplardamarların, kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerdiklerini belirten Dr. Farsak, varisin nasıl ve neden oluştuğu konusunda şu bilgileri verdi: “Bu kapaklar, kalıtımsal ve edinsel bazı faktörler sonucu tahrip olursa, kalbe dönen kan yerçekimi etkisiyle geri kaçar (reflü) ve bacak toplardamarlarında birikir. Yıllar içinde reflünün oluşturduğu basınç artışı nedeniyle bacakta diz altındaki toplardamarlar şişer, genişler, kıvrımlı bir hal alır ve varisleri oluşturur. Dolayısıyla, varisin asıl nedeni toplardamarlardaki kapak yetmezliği, sonucu ise varislerin kendisidir.”

VARİS KADINLARDA NEDEN DAHA SIK GÖRÜLÜYOR?

Varisin kadınlarda sık görülmesinde en önemli etkenin hormonlar ve gebelik olduğunu dile getiren Prof. Farsak, “Gebelikte meydana gelen hormonal değişiklikler, artan sıvı miktarı ve gebelik sırasındaki bebeğin karın içine yaptığı baskı, toplardamarlarda basıncı artırarak varis oluşumuna neden olur. Hormonlar, toplardamarların bağ dokusunu gevşetir. Yanı sıra doğum kontrol hapları da kadınların toplardamarlarında pıhtı oluşumuna neden olabilmektedir” dedi.

BU BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR

• Bacak damarlarında belirginleşme,
• Damarların ciltten kabarıklaşmayla birlikte kıvrımlı hal almaları,
• Ağrı,
• Kaşıntı,
• Özellikle geceleri artan yanmalar,
• Kramplar,
• Dolgunluk ve/veya huzursuzluk.

3 tip varis olduğunu söyleyen Prof. Farsak, önemsenmeyen ve tedavi edilmeyen varislerin zaman içinde varis ülserine neden olarak kişinin yaşam kalitesinde ciddi hasarlara yol açabileceğini vurguladı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.