Van’da domuz gribi şüphesi

doktor oneri

Halk Sağlığı İl Müdürü Yakup İmren, yaptığı yazılı açıklamada, influenza (H1N1) virüsünün bireyler ve toplumlar üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip, mevsimsel, yaygın, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olduğunu belirtti.

Gribin her yıl görüldüğünü ifade eden İmren, hastalığın etkilerini azaltmak amacıyla Sağlık Bakanlığınca özel programların yürütüldüğüne değindi.

Grip hastalığına dair olağan dışı bir durumun oluşmadığını kaydeden İmren, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Hastanelerimizde influenzaya bağlı pnömoni (zatürre) olma olasılığı olan hastalarımız günlük olarak takip edilmekte, bu hastalarımızdan ilgili virüsü tespit etmeye yönelik numuneler alınmakta ve tanı için yine Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarına gönderilmektedir. Aynı zamanda bakanlığımız tarafından temin edilen antiviral ilaçlar müdürlüğümüz tarafından talep eden hastanelere iletilmektedir. Şu an için ilimizde geçen yıllara göre vaka sayılarında ya da laboratuvar sonuçlarında beklenenin üstünde bir durum söz konusu değildir. Ancak grip mevsimi devam etmektedir.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.