Uzun süren alerjik nezle astım nedeni

Halk arasında alerji veya saman nezlesi olarak bilinen alerjik nezlenin mevsimsel olarak bilinen türü; her yılın aynı zamanında görülüyor ve özellikle bahar aylarında görülme sıklığı artıyor.

Tedavi edilmeyen alerjik nezlenin bazı hastalıklara zemin hazırladığını söyleyen KBB Uzmanı Op. Dr. Cemal Gümrü, “Uzun süren alerjik nezle; sinüzit, kulakta tıkanıklık, kulak enfeksiyonları ve astım gibi sorunlara neden olabilir. Alerjik nezlesi olan bazı insanlar uyku apnesi yaşayabilir. Ayrıca alerjik nezle yaşam kalitesini etkileyebilir, kişi uyku sorunları nedeniyle yorgun veya huzursuz hissedebilir ve bu nedenle okul ya da işte sorunları yaşayabilir” dedi.

Genellikle muayene sonrası komplikasyon yoksa laboratuvar testleri yapmadan tedaviye karar verildiğini söyleyen Gümrü, bazı özel durumlarda alerji nedenini belirlemek için kan ve cilt testleri gerekebildiğini, tedavi süresinin belirtilerin sıklığına bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

Gümrü, burun, boğaz ve akciğerlerde tahrişe neden olan kirli havadan, sigara içilen ortamlardan ve alerjenlerden mümkün olduğunca uzak durmanın, belirtileri azaltmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.