Uzun ömrün sırrı gende saklı

Ömrü uzatmanın sırrı genlerde saklı. Araştırmaya göre, bazı genleri silmek yaşam süresini yüzde 60 uzatabilir.

Buck Enstitüsü ve Washington Üniversitesi’nin ortak çalışmasında “maya hücreleri” incelendi. Bu hücrelerde, yaşlanmayla bağlantılı 238 gen buldu.

Genlerde yapılan küçük değişikliklerle hücrelerin ömrünün uzatılabileceği saptandı.

Araştırmada bulunan yaşlanma bağlantılı genlerin neredeyse yarısı insanlarda da mevcut.

Bu nedenle aynı genetik değişikliklerle insan ömrünün de uzatılabileceği belirtiliyor.

ÖMRÜ UZATAN GEN KALORİ KISITLAMASIYLA DA İLİŞKİLİ

Araştırmaya göre özellikle los1 adlı gen kilit önemde. Bu gen devre dışı bırakıldığında, “maya” hücrelerinin ömrü yüzde 60 uzuyor.

Los1 geni protein inşa sürecinde görev alıyor. Aynı zamanda kalori sınırlamasıyla da ilişkilendiriliyor.

Kalori sınırlamasının yaşam süresini uzattığı zaten biliniyordu. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nin yıl başında yaptığı araştırma, 5 gün oruç tutar gibi beslenmenin yaşlanmayı geciktirdiğini, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve kalp hastalığı ile kanser riskini azalttığını ortaya koymuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.