Uzmanlardan Alzheimer uyarısı

Dünya, Alzheimer salgını eşiğinde. 2050’ye kadar 100 milyondan fazla kişi Alzheimer hastalığı ile mücadele edecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin California Üniversitesi’nden araştırmacılar, Alzhmeimer’ın kamusal bir sağlık sorununa dönüşeceği uyarısını yaptı. Hasta sayısı son 10 yılda 10 milyon artarak 36 milyona ulaştı. 35 yıl içinde de 100 milyonu aşacağı öngörülüyor. Bunda, uzayan yaşam süresinin payı büyük. Çoğu kişiye 65 yaşından sonra teşhis konuluyor. Yani gün geçtikçe daha çok kişi alzheimer hastalığı ile yaşıyor.

Bu noktada, Alzheimer ve Demans hastalarını “zaten hatırlamıyorlar” diyerek yalnız bırakmak doğru değil. İngiliz uzmanlar, aile üyeleri ve arkadaşlarını tanımasalar bile demas hastaları için sevdikleri ile zaman geçirmenin önemli olduğunu vurguluyor. Uzmanlar, “duygusal hafıza”nın varlığına dikkat çekiyor. Yani hasta, ziyaret edildiğini unutsa bile mutluluk hissini unutmuyor. Bu da, Alzheimer ya da Demans’lı kişiye, huzur ve güven aşılıyor.

Hem Amerikalı hem de İngiliz uzmanlar, hastalıkların başında geciktirici önlem almanın önemine vurgu yapıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.