Uyku bozukluğu D vitamini takviyesi ile düzelebilir mi?

İranlı bilim insanları, uyku bozukluğu olan insanlarda D vitamini seviyelerinin düşük olduğunu ve yapılan takviyelerle uykunun yeniden düzene konulabileceğini söyledi.

Medimagazin’in haberine göre, Nutritional Neuroscience’de “The effect of vitamin D supplement on the score and quality of sleep in 20–50 year-old people with sleep disorders compared with control group” başlığıyla yayımlanan çalışmada İranlı araştırmacılar, 20 ile 50 yaş arasında uyku bozukluğuna sahip 89 kişiyi değerlendirdi. İki gruba ayrılan katılımcılardan bir kısmı plasebo olurken diğer bir kısma günde 3 öğünle birlikte D vitamini takviyesi verildi. Deneyden önce ve sonra katılımcılara uyku düzenleri, beslenme şekilleri, güneşe ne kadar maruz kaldıkları ve diğer sağlık durumları soruldu. Elde edilen verileri farklı yöntemlerle analiz eden bilim insanları, çalışma sonucunda D vitamini takviyesi alan bireylerin uyku düzenlerinin plasebo grubuna göre çok daha iyi olduğunu gördü.

NEDEN SADECE GÜNEŞ IŞIĞI YETERLİ DEĞİL?

Uyku bozukluğu olan bireylerde tedavi olarak D vitamini kullanılabileceğini ifade eden araştırmacılar, alınan D vitaminin bir miktar tuzla birlikte tüketilmesini tavsiye etti. Bilim insanlarına göre sadece güneşe maruz kalmak, vücutta D vitamininin artması için yeterli değil. Aynı zamanda hormonal sistemin doğru çalışması ve uygun hidrasyon ortamının sağlanması gerekiyor.

Cildimizin D vitamini üretebilmesi için sıvı kaybının giderilmesine ihtiyaç var, ama bu sadece su içerek olmuyor. Çünkü su, tek başına içildiğinde idrarla birlikte atılıyor. Ancak mukus iç katmanlarında çözünen tuzlar sayesinde, kana karışan tuz suyun da hücresel seviyeye taşınmasına yardımcı oluyor. Hücresel seviyeye taşınan suyla da D vitamini üretiliyor.

VİDEO: KARATAY: KELLE-PAÇA ÇORBASI İYİ BİR D VİTAMİNİ KAYNAĞIDIR

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.