Uyku apnesi kalp krizi nedeni

doktor oneri

Uykunun sağlıklı bir hayat için en önemli faktörlerin başında geldiğini ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ramazan Köylü, uyku apnesinin yaratacağı etkiler hakkında şunları söyledi:

“Yeterince uyumayan, gece boyunca uykusu bölünen biri depresif ruh haline bürünür. Sabahları yorgun uyanmak, konsantrasyon bozukluğu, cinsel isteksizlik, unutkanlık ve baş ağrısı gibi belirtiler uyku apnesine işaret eder. Uyku apnesi, uyku esnasında oksijen seviyesinin düşmesi sonucu üst solumun yollarının tamamen veya kısmen daralmasıyla ortaya çıkar. 30-60 yaş gruplarında sıklıkla ortaya çıkan uyku apnesi, genel olarak erkeklerde yüzde 4, kadınlarda ise yüzde 2 oranında görülebilir. Fazla kilo ve vücut kitle indeksinin üzerindeki oranlar uyku apnesi riskini arttırdığı gibi kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere farklı hastalıkları da tetikleyebilir. Alkol ve sigara kullanımı, sakinleştirici ilaçlar, KOAH, tansiyon ve psikiyatrik bozukluklar ile nörolojik rahatsızlıkları olan bireyler de risk grubu içerisinde yer alır.”

EHLİYET ALACAK BAZI GRUPLARDAN UYKU APNESİ TESTİ İSTENİYOR

Bu rahatsızlıklardan birine sahip olan hastalarda uyku apnesi durumunun araştırılması gerektiğini belirten Dr. Köylü, tedavi sürecinin ise çok kolay olduğunu vurguladı.

Tedavi sürecinde kulak burun boğaz ve nöroloji ile birlikte çalışıldığını belirten Dr. Köylü, “Gerekli tetkikler yapılıp teşhis konulduktan sonra hasta hastane içerisinde yer alan uyku laboratuvarında doğal uyku ortamında, üzerine takılacak cihazla bir gece uyutulur. Uyku ve solunum düzeni gözlemlenerek kontrol altına alınmaya çalışılır. Son yıllarda uzun yol şoförleri ve yeni ehliyet alacak bazı gruplardan da uyku apnesi klinik testi talep edilmekle birlikte, bu hastalığın yol açabileceği kazalara da tedbir alınma yönünde adımlar atılıyor” şeklinde konuştu.

VİDEO: UYKU APNESİ KAZA SEBEBİsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.