Uygun donör bulma şansı 11 milyonda bir

Antalya’nın Alanya ilçesinde, dört yıl önce ilik kanserine yakalanan Topal ailesinin 9 yaşındaki çocukları Burhanettin için en iyi donörün kardeş olabileceğinin belirtilmesi üzerine dünyaya getirilen kardeşi Umut’un da nakil için uygun olmaması üzerine aile gen tedavisiyle tüp bebek yapma kararı aldı. Tüp bebek için en az 50 bin TL gerektiğini ve maddi durumlarının iyi olmadığını belirten aile, çocuklarının kurtulması için yardım bekliyor.

Salih ve Ebru Topal çiftinin 9 yaşındaki çocukları Burhanettin’e uygun donör bulunması için teşhisin konulduğu Antalya Tıp Fakültesi Hastanesi yetkilileri tarafından Dünya İlik Nakli Merkezi’ne başvuruldu. Ailedekilerin de nakil için uygun olmaması üzerine, doktorların ”En iyi donör kardeştir” önerisiyle bir buçuk yıl önce Umut bebek dünyaya getirildi, ancak bebeğin de nakil için uygun olmadığı anlaşıldı.

Oğlunun giderek kötüleştiğini, bu yıl sadece iki ay okula gidebildiğini ve özel mamalarla beslendiğini anlatan anne Ebru Topal, bir doktorun İstanbul’da bir hastanede, gen tedavisiyle ilik nakline uygun tüp bebek yapıldığını söylediğini ve bunun üzerine araştırma yaptıklarını söyledi. Tüp bebek ve ilik nakli için en az 50 bin TL gerektiğini ve maddi durumlarının iyi olmadığını ifade eden anne Ebru Topal, şöyle konuştu:

OĞLUMUN YAŞAMASINI İSTİYORUM
”Son umudumuz tüp bebek. Bu kez de maddi sıkıntılar çıktı. Sosyal güvencemiz yok. Burhanettin, 18 Yaş Altı Genel Sağlık Sigortası uygulamasından yararlanıyor. Buradan da ilik nakli karşılanabiliyor tüp bebek uygulaması veya yurt dışında bulunan iliğin getirilmesi bu kapsamda yer almıyor. Bu parayı bulamazsak, 9 yaşındaki oğlum, hayatını yaşayamadan ve en büyük arzusu olan bisiklete binemeden ölecek. Büyüklerimiz bize yardım etsin. Oğlumun yaşamasını istiyorum.”

Çocuklarının kanındaki trombosit oranının sık sık düşmesi nedeniyle Antalya’daki hastaneye götürdüklerini bildiren Ebru Topal, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Derneği’nin çeşitli etkinlikler düzenleyerek kendilerine maddi destek sağladığını ve onların topladığı paralarla Burhanettin’in tedavisini sürdürebildiklerini söyledi.

YAŞAMASI İÇİN SON UMUT
Eşinin işsiz olduğunu, kendisinin de çalışmadığını ve yardımlarla yaşamlarını sürdürdüğünü kaydeden Ebru Topal, oğlunun yaşaması için son umudunun, yapılacak yardımlarla gerçekleştirilecek bir tüp bebek olduğunu belirtti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.